Odpady:

Počasí:

Okolí:

 

E-RÁDCE

e-RÁDCE, elektronický rádce v životních situacích.

Systém rádce v životních situacích rozšířený o další situace z oblastí mimo státní správu, ve verzích pro HTML, WAP, PDA, XML, s informacemi použitelnými k dalšímu zpracování na jiných portálech + návrh modelu jak využívat a vyměňovat data o životních situacích mezi různými portály státní správy, samosprávy a organizacemi, (využití myšlenek servisně orientované architektury SOA).

Podrobný popis naleznete zde:

Dokumentace aplikace e-RÁDCE

Aplikaci spustíte zde:

Aplikace e-RÁDCE


Stručný přehled systému:

- Z pohledu uživatele:

Naše aplikace Elektronický rádce v životních situacích vychází z „Životních situací“ portálu veřejné správy, ze kterých si vybírá určitou podmnožinu životních situací. Tuto podmnožinu rozšiřuje o konkrétní údaje (adresy, kontakty, telefony, úřední hodiny, mapy,..) a tím tyto informace z životních situací lokalizuje právě do regionu, ve kterém se naše obec nachází. Zmiňovanou podmnožinu životních situací jsme vybrali na základě ankety mezi občany a z nejčastějších dotazů, které občané kladou pracovníkům obecního úřadu. Životní situace dále rozšiřujeme o situace, které přímo nesouvisejí se státní správou (regionální doprava, zdravotní péče, telekomunikace, ..), ale na jejichž řešení občané často vznášeli dotazy. Snahou celého systému je zrychlit vyhledávání daného řešení životní situace podáním kompletní informace specifické pro danou oblast a poskytnutí dalších informací, které se netýkají přímo státní správy, ale s každodenním životem občanů souvisejí.

- Přístupnost – HTML, PDA, WAP, XML

Elektronický rádce v životních situacích je přístupný na portálu obce Senorady z adresy www.senorady.cz/index.php?action=radce&type=-1, v PDA verzi z adresy www.senorady.cz/index.php?action=radce&pda=1&type=-1 a ve WAP verzi z adresy www.senorady.cz. PDA verze je přizpůsobena menším obrazovkám mobilních zařízení a WAP verze je přizpůsobena k zobrazení na mobilních telefonech. Pokud chcete data využít k dalšímu zpracování, máte k dispozici XML verzi na www.senorady.cz/zs01.xml.

- Z pohledu správců webových portálů:

Tato část systému Elektronického rádce v životních situacích ukazuje možnost, jak poskytovat informace o životních situacích jiným webovým portálům a jak je dále zpracovávat, doplňovat a lokalizovat.

Obec Senorady poskytuje svého rádce v životních situacích také pomocí XML souborů. Organizace, která má zájem zveřejnit životní situace související s její činností na svém vlastním portálu, si vybere a načte určitou podmnožinu z námi poskytnutých životních situací, kterou zveřejní jako takovou a nebo doplněnou o další informace, které jsou z pohledu obce nedůležité, ale pro čtenáře portálu dané organizace důležité být mohou.

- Výhody:

Lze aplikovat na celu hierarchii systémů pro životní situace, a to od ministerstev, přes kraje, obce až po různé organizace a spolky. Na vyšší úrovni hierarchie nalezneme informace obecnější, které odpovídají širokému okruhu čtenářů a na nižší úrovni hierarchie informace konkrétnější, které odpovídají užšímu okruhu čtenářů.

Správci webových portálů budou mít usnadněnou práci s tvorbou a udržováním vlastních systémů pro životní situace, protože většinu dat budou „outsourcovat“ z nadřazených vrstev hierarchie.

Usnadnění práce správcům webu a jednoduchost implementace umožní rozšíření systémů pro životní situace do daleko většího množství portálů, což v konečném důsledku umožní čtenáři rychlejší nalezení požadované informace.

Výběr a zveřejnění pouze určité podmnožiny dat opět urychlí čtenáři nalezení informace, protože nebude zatěžován celou šíří životních situací. Správce portálu také bude schopen zajistit doplnění této úzké množiny životních situací o detailnější a konkrétnější informace, což usnadní čtenáři práci při jejich dohledávání.
 

obr obr
Schéma principu fungování systému:
Čtení, úprava, zobrazení a poskytování dat:
obr
Ukázkové řešení:

Zpět..

© www.senorady.cz Miroslav Patočka