Kuča: Nález na Rozběhlách
|
|
Náhodný nález silicitové šipky ze Senorady:
Jedná se o silicitovou šipku která byla nalezena mimo dosud známé neolitické lokality. Jak známo, retušované šipky jsou charakteristické takřka pro celý neolit, zejména pro kulturu se zvoncovitými poháry – KZP, až po starší dobu bronzovou. Jde o povrchový nález bez jakéhokoliv doprovodného materiálu katastru obce Senorady. K nálezu došlo v září roku 1998 jižně od obce, mezi polními tratěmi “Rozběhla“ a „Podhání“, odkud je známo sídliště kultury s lineární a moravskou malovanou keramikou objevené F. Floriánem v 60. letech 20. století (Koštuřík a kol. 1986, 236).
Artefakt je typem šipky s křidélky, s menším poškozením na špici a na bázi. Provenience suroviny, ze které je předmět vyroben, nebyla přesně zjištěna (rohovec typu Krumlovský les varianty II?).
Na samotném katastru obce Senorady má bolerázský stupeň kultury s kanelovanou keramikou velmi bohaté zastoupení v trati „Malá skála“ (sdělení M.Vokáč 2003). V nejbližším okolí katastru se KZP objevuje severně od Lháni (přibližně 2km od místa nálezu) – pohřebiště s kultovním místem (Hájek 1951) a na katastru Mohelna se neolit vyskytuje na známém hradisku Skřipina (kanelovaná i jevišovická keramika) a dále na trati „Dlouhé“.
Uvedený nález šipky bez dalšího doprovodného materiálu nemá mnoho vypovídacích schopností. Může nám pouze naznačit na blíže neurčené terénní aktivity pravěkých lidí v krajině, například lov, bojová střetnutí apod.
Martin Kuča, FF MU Brno
Naším krajem. Vlastivědná čtení o jihozápadní Moravě (10-2003), Třebíč, Muzeum Vysočiny, Třebíč 2003.
|