Odpady:

Počasí:

Okolí:

 

Čarodějnice 2008

Pálení čarodějnic na tradičním místě - staré tvrzi Šance ze 13. století.

 

obr obr
To se senoraďáci zase jednou vytáhli :)
A nihilo nihil..
obr
Jak to vypadá jinde a proč se vůbec Čarodějnice slaví?

Tak například zajímavý program má obec Vědomice:

Sraz a registrače čarodějů a čarodějnic před obecním úřadem Vědomice, pasování čarodějnic, vydávání leteckých průkazů, slavnostní přípitek, hry a soutěže pro malé čarodějky a čaroděje se sladkou odměnou, průvod čadodějnic k Labi za doprovodu živé hudby, další soutěže a čarodějnické hry, volba MISS malá čarodějnice, pálení čarodějnice, opékání buřtů, večerní rej čarodějnic při hudbě, hraje skupina PEPETO..

Podobný program měli letos i v nedalekém Kramolíně (párky, hudba, rej čarodějnic,..)

PÁLENÍ ČARODĚJNIC (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) jsou označení pro noc z 30. dubna na 1. května. Je to velmi starý a dodnes živý lidový svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka. Noc z 30. dubna na 1. května bylo pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti. Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

Ve vesnicích na Moravě také bývá zvykem psát k ránu na silnice vápnem vtipné nápisy, které se vztahují například k lidem z domu, před kterým je nápis napsán. Proto také někteří lidé raději celou noc nespí a hlídkují, zda se u jejich domu nápis neobjeví, aby jej pak mohli co nejrychleji smýt. Někdy nezůstávalo jen u nápisů a k obecnému pobavení byl například sedlákovi odtažen vůz. Také se traduje, že v Senoradech jednou dřevěný vůz rozebrali a pak jej opět sestavili sedlákovi na střeše.

obr Zdroj informací: wikipedia.org

Zpět..

© www.senorady.cz Miroslav Patočka