FACEBOOK SENORADY: Obec Senorady má své stránky na aktuálně nejpopulárnější sociální síti Facebook. Naleznete zde nejrychleji aktuální informace z obce, celá fotoalba z akcí v obci, pozvánky na obecní události, ankety, videa a příspěvky ostatních uživatelů.
YOUTUBE SENORADY: Videa z obce Senorady naleznete na našem streamu služby YouTube. Tato videa jsou také dostupná z článků na obecních stránkách. Nejaktuálnější videa budete mít po přihlášení se k odběru našeho streamu ObecSenorady na YouTube.
TWITTER SENORADY: Hlášení místního rozhlasu, krátké zprávy, upoutávky a postřehy z dění v obci Senorady naleznete na mikroblogu Twitter. Připojte se k nám a sledujte naše tweety na @Senorady.
GOOGLE+ SENORADY: Pokud dáváte přednost sociální síti Google+, máme pro vás i zde stránku obce Senorady. Oproti účtu na Facebooku se obsah více orientuje na obrazové a video informace.
GEOCACHING SENORADY: Obec Senorady vytvořila první obecní schránku turisticko sportovní hry Geocaching v ČR. Pokud se chcete do této zajímavé aktivity zapojit, nalezení kešky Tvrz Senorady je tím správným krokem :)
FLICKR SENORADY: Na kvalitní fotografie z okolí obce ve vysokém rolišení je zaměřen Flickr Senorady. Vytvořte si svůj účet Flickr, nahrávejte fotografie a ty nejlepší publikujte ve společné skupině "Galerie Senorady".

Seno+

Obec Senorady
Obecní úřad: Povinné informace Úřední deska Životní situace Úřady Formuláře Vyhlášky
Doporučujeme: Košt 2016 Otevření hřiště Ples 2017 Ostatky 2017 Ocenění obce Reportáž ČT1 Facebook Geocaching
Aplikace: ENVIRO e-MUZEUM e-RÁDCE WEBCAM e-Hřiště MMS zprávy SenoTV SENO+ SLABOZRACÍ
obr OBEC
Úřední deska
Zápisy
Úřady
Vyhlášky
Výroč. zprávy
Rozpočet
Formuláře
Volby
Dotazníky
Zpravodaj
Bezpečnost
Ostatní
obr OKOLÍ
Řeka Oslava
Fotografie
Webcam arch.
Zahrada
3D foto
Enviro info
Geocaching
GPS trasy
Galerie
Sportovní hřiště
obr HISTORIE
Historie
Rodáci
Mapy
Paměti
Pověsti
Z kronik
Arch. fota
Pozvánky
Pohlednice
Listiny
Exponáty
Knihy (MZA)
Genealogie
Výzkum
obr SPOLKY
Myslivci
Hasiči
Rybáři
Sokol
Mládež
Motorkáři
Farnost
obr TRADICE
Plesy
Ostatky
Velikonoce
1.máj
Dětský den
Pouť
Hody
Strašidelný rej
Vinné košty
Mikuláš
obr AKCE
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
obr AKTUÁLNÍ
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
obr HLÁŠENÍ
2013
2014
2015
2016
2017
2018
obr KNIHOVNA
Informace
Aktuality
Nové knihy
obr FOTBAL A
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
obr FOTBAL B
2005
2006
2007
2008
2009
obr INZERCE
Firmy
Občané
obr e-RÁDCE
ŽIVOTNÍ SITUACE

PDA verze
Slabozrací
Popis rádce

obr ONLINE

webcam

obr METEO

webcam

obr SenoTV

webcam

obr REGiONY
Aktuální články z regionálních zdrojů:

IDS
Ivančice
Jižní Mor.
JMK - aktual.
JMK - úřední
JMK - média
Kr.Vysočina
Vysočina
Kladeruby
Brno
Třebíč
Diecéze
Samospráva

obr CÍRKEV
Katolická farnost Mohelno

Liturgie:
Dnešní
Nedělní
Svátek

Biskupství

obr RSS kanál
Nové články pro vaše RSS čtečky:
RSS 2.0
obr OSTATNÍ
Czech POINT Valid RSS Soutěžíme o Zlatý erb ids jmk mesta-obce epusa portal.gov.cz spov.org spov.org kladeruby e-muzeum senorady

Sv. Cyril a Metoděj - 1150 let

Zpět..

Je tomu 1150 let, kdy na naše území dorazili ze Soluně dva bratři. Sv. Cyril a Metoděj se zapsali do dějin, a proto je rok 2013 rokem velkých oslav. Již od května 2012 probíhají při této příležitosti nejrůznější výstavy, konference, přednášky, semináře, bohoslužby, vzdělávací i zábavné programy pro děti a mládež, soutěže atd. Ale nejen to, vznikají také odkazy budoucím generacím v podobě filmu, dokumentu, knižních publikací či ilustrací. V listopadu 2011 dokonce vyhlásila 36. Generální konference UNESCO cyrilometodějské jubileum za světové výročí.AKTUALITY

Slavnostní odhalení sousoší sv. Cyrila a Metoděje v Brně na PetrověK oslavám jubilejního roku 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu se připojuje také moravská metropole. Ve čtvrtek 6. června 2013 v 10.00 hodin bude u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově slavnostně odhaleno sousoší svatých Cyrila a Metoděje autorů Vladimíra Matouška a Ing. arch. Radima Horáka.

Noc s věrozvěsty

Archeologická lokalita Sadská výšina v Uherském Hradišti je v odborné literatuře spojována s místem působení arcibiskupa Metoděje, výukou jeho žáků a také s místem jeho pohřbu. V rámci cyrilometodějských oslav v roce 2013 bude uspořádána poprvé přímo v lokalitě s její specifickou atmosférou výjimečná kulturní událost.

V pátek 14. června jsou všichni zváni na slavnostní komponovaný večer Noc s věrozvěsty, který se skládá z multimediální animované velkoplošné projekce, koncertu cimbálové muziky Hradišťan, vystoupení členů sdružení Velkomoravané a prezentací lokality archeology Mgr. Miroslavem Vaškových, Ph.D., doc. PhDr. Luďkem Galuškou a Mgr. Tomášem Chrástkem. Multimediální projekce bude zhotovena moderní počítačovou technikou s vizuálními animovanými efekty. Program se koná za každého počasí.Dny lidí dobré vůle 2013 se představujíČervencové oslavy Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje jsou každoročně plné lidí dobré vůle. Svědčí o tom viditelná pomoc potřebným i tamější atmosféra. Zcela jistě se jedná o největší oslavy spojené se státním svátkem v České republice. Čtrnáctý ročník bude výjimečný, protože na Velehradě vyvrcholí oslavy 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. A podle toho bude vypadat i letošní program.

Ale tradiční projekty zůstávají a i letos nabídnou jedno lákadlo za druhým. Organizátoři Velehradu dětem s podtitulem „S Cyrilem a Metodějem vážně nevážně“ slibují vystoupení skupiny Vere Gratis, pohádku v podání Divadla Tramtárie nebo cyrilometodějskou soutěž. Velehradský rukopis se rozroste o další strany při Ručním přepisování Bible, mladí fotbalisté si zakopají pod vedením Antonína Panenky v Soutěži ve fotbalových dovednostech, milovníci stolního tenisu si budou moci „zapinkat“ a zájemci o fotografování nepohrdnou fotografickým workshopem. Autorky časopisu IN! už nyní vymýšlí zajímavé hry do Klubu deskových her, připravují interaktivní workshop a kosmetickou poradnu. Výstava Papežských misijních děl bude obohacená například o Misijní jarmark a štrúdlování, děti si zase zahrají Misijní hry a soutěže. Setkáním vozíčkářů provede sympatický herec Filip Tomsa a zahraje Cimbálová muzika Pentla.

V rámci výstav ve Stojanově gymnáziu bude zpřístupněna netradiční výstava „Nitěná krása“, kterou ocení především milovníci krajky a folkloru. K vidění budou výtvarná díla zhotovená technikou šité krajky v oblasti liturgie, přírody a folkloru. V prezentaci Vězeňské duchovenské péče se představí obrazy a díla vytvořená vězni v českých věznicích. Téma, které bylo pro tuto příležitost zvoleno, odráží i význam události letošního výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu – Jít cestou naděje. Právě NADĚJE je tím nosným motivem nejen života vězňů, ale i každého člověka.

Cyrilometodějský program zpestří promítání historického dokudramatu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů v Archeoskanzenu v Modré.Nedílnou součástí Dnů lidí dobré vůle je slavnostní koncert Večer lidí dobré vůle. Ten začne v 19.30 hodin na pódiu před bazilikou a během něj budou představeny tři charitativní projekty a možnosti přispění formou DMS VELEHRAD. Vystoupí Jiří Pavlica s Hradišťanem, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a další. Výtěžek bude rovným dílem rozdělen mezi předem vybrané projekty. Koncert v přímém přenose odvysílá Česká televize a Český rozhlas 1 – Radiožurnál.Vzhledem k významnému jubileu roku 2013, kterým příchod Cyrila a Metoděje bezesporu je, bude i program Dnů lidí dobré vůle tematicky sjednocen a spojen s oběma věrozvěsty, kteří výrazně ovlivnili naše dějiny. Sledujte program Dnů lidí dobré vůle – Velehrad 2013, je aktuálně doplňován na www.velehrad.eu/ dny-lidi-dobre-vule/,“ uvedl Mgr. Josef Kořenek, tajemník projektu Dny lidí dobré vůle.

Cyrilometodějská cyklopouť po ČRJe tomu bezmála devět let, kdy se konala první cyklopouť pod „křídly“ uherskobrodského Orla. Tehdy poprvé organizovaně, ve větší skupině, šláplo ve Znojmě do pedálů přes 100 cyklistů, aby po pěti etapách dorazili do rakouského poutního místa Mariazell, kde se tehdy uskutečnila Středoevropská pouť. Cyklistická pouť konaná v letošním roce velkého jubilea 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje chce přispět k oslavám a zároveň navázat na tu předchozí, jež vedla do Říma.

Letošní cykloupouť začne v sobotu 3. srpna v Praze a skončí 11. srpna na Velehradě, tedy v místě, kde svou pouť zakončili také dva slovanští bratři. Další místa, ať již průjezdu nebo dojezdu jednotlivých etap, byla vybrána tak, aby vedla přes místa spojená s českými světci nebo poutními místy. Stará Boleslav (Svatý Václav), Jablonné v Podještědí (Svatá Zdislava) nebo Králíky (Hora Matky Boží). Bližší informace na www.cyklopoute.cz

Setkání kultur

Na základě dohody pravoslavné církve, římskokatolické církve a institucí českého státu jsou celostátní oslavy u příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 2013 jednotné a odehrávají se v duchu motta „Jednota v rozmanitosti“. Celý areál Slovanského hradiště v Mikulčicích ožije 24. - 26. května 2013 kulturním a duchovním programem s názvem Setkání kultur, na jehož přípravě se podílí Jihomoravský kraj, Masarykovo muzeum v Hodoníně, Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku a desítky dalších měst a institucí. Bližší program naleznete zde

Na Kypru se dotočila poslední část filmu o Cyrilu a MetodějiVe středu 20. března 2013 začali filmaři na Kypru natáčet poslední etapu historického filmového projektu „Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů“, který vzniká u příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu.

Pod taktovkou režiséra Petra Nikolaeva a producenta Viktora Krištofa vznikly na malebném ostrově ve Středozemním moři ty části filmu, které pojednávají o putování Cyrila na Samaru a vyzvednutí ostatků sv. Klimenta Cyrilem a Metodějem. Počasí filmovému štábu přálo a vše probíhalo bez komplikací.

Premiéru hraného čtyřdílného dokumentu odvysílá Česká televize v měsíci červnu, kinopremiéra celovečerního filmu je pak plánovaná na podzim letošního roku. V hlavních rolích se představí Roman Zach (Metoděj), Ondřej Novák (Cyril), Josef Abrhám (Fotios), Marian Roden (Hermanrich), Radka Fidlerová (Živena) a řada dalších talentovaných a známých herců.

Podrobné informace o filmu, zajímavosti, fotografie z natáčení, videa a mnoho dalšího naleznete na stránkách www.filmcyrilametodej.cz.

Publikace o Cyrilu a Metoději

Slovácké muzeum ve spolupráci se Zlínským krajem vydalo u příležitosti cyrilometodějského jubilea publikaci „Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje“. Skládá se celkem ze tří částí: historického románu, populárně naučného textu a kresleného komiksu. To vše doplňuje zvukové CD s nahrávkou vybraných pasáží románové části a hra v prostředí 3D s tematikou dějin Velké Moravy. Zvukovou část navíc příjemně podkresluje hudba Jiřího Pavlici a Hradišťanu. Kompletní publikaci můžete koupit za 349 korun.

Historický román, díl první

Za románovou částí publikace stojí spisovatelka Renata Štulcová a o povedené obrázky se postarala známá ilustrátorka Renáta Fučíková. Román se jmenuje „Slovo paměti“ a vypráví příběh z velkomoravských dějin.

Populárně naučný text, díl druhý

„Křesťanství na Velké Moravě a byzantská misie", to je název historicko-archeologické části publikace, kterou napsali archeologové Luděk Galuška a Miroslav Vaškových. Cílem je populárním způsobem nastínit některá málo známá fakta a události. Autoři pracují například s těmito otázkami: Proč oba bratři přišli z daleké Byzance a ne z bližšího Říma, když navíc naše území tehdy spadalo pod římskou papežskou kurii? Co k nám vlastně přinesli, když víme, že křesťanství na Velké Moravě bylo známé již od počátku 9. století? Nebo proč byli vybráni zrovna Konstantin a Metoděj?

Hra a komiks – lákadla malých i velkých

Kreslený příběh vychází z historického románu „Slovo paměti“ a jeho autorkou je Johana Motičáková, čerstvá absolventka střední uměleckoprůmyslové školy.

Hra Veligrad Fos-Zoe-Nika se vrací ke kořenům klasických adventur, je však oděna do nového a moderního hávu. Hráč se vžívá do role studentky archeologie Sáry a mnicha Nauma. Sářiným úkolem, tak jako každého správného vědce, je shromáždit známá fakta k archeologické lokalitě Uherské Hradiště – Sady „Špitálky“. Herní prostředí je vytvořeno pomocí výkonného 3D enginu, který zprostředkovává realistický herní zážitek.KONFERENCEV měsících květnu a červnu 2013 proběhnou v rámci cyrilometodějských oslav dvě na sebe navazující konference, jejichž cílem bude přiblížit život sv. Cyrila a Metoděje a jejich přínos pro dnešní společnost. Součástí konferencí budou také přednášky pro veřejnost a vydání dvou sborníků, českého a dvojjazyčného. Každá z konferencí se zaměří na jiné období:

Cyrilometodějská misie a Evropa - 1150 let od příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu
První konference je plánována na 13. – 17. května 2013 na Velehradě. Zaměří se na období mezi 9. a 18. stoletím a přednášející do hloubky objasní cyrilometodějské misie a tradice, státní i duchovní. Přednášky povedou významní odborníci na danou problematiku z Akademie věd ČR, Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně a Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Kromě Velehradu je plánovaný i výjezd do Mikulčic, obce, v jejímž blízkém okolí stávalo v 9. století jedno z nejvýznamnějších středisek velkomoravského státu.

Cyrilometodějská tradice v dějinách: Období rozkvětu i snah umlčení
Od 3. do 7. června naváže na cyrilometodějské téma druhá konference, tentokrát týkající se období od 19. do 20. století. Přednášející pohovoří o možnostech oživení cyrilometodějského kultu a jeho vlivu na utváření středoevropského rámce. Odborníci v dané oblasti vysvětlí význam sv. Cyrila a Metoděje z hlediska dialogu mezi Východem a Západem, zohlední přitom rozvoj teologického bádání a odpor proti nacistické a komunistické totalitě a sepětí s univerzálním rozměrem církve.VÝSTAVY

V Brně je k vidění celá série výstavOd 28. března až do konce září je v Paláci šlechtičen Moravského zemského muzea v Brně instalováno několik výstav týkajících se sv. Cyrila a Metoděje. „Cyril a Metoděj – doba, život, dílo“ obecně představí kulturní a společenský fenomén cyrilometodějské mise, přičemž důraz je kladen na zásadní vliv pro formování českého národního společenství. Obsahem výstavy s názvem „Cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře“ je prezentace uměleckých počinů a artefaktů z jednotlivých umění. Zajímá vás, jak ovlivnila cyrilometodějská tradice prostředí lidových vrstev moravského venkova nebo města? Pak zavítejte na výstavu „Ohlas cyrilometodějské tradice v lidové kultuře“. Máte rádi velkoformátové fotografie? Pak si nenechte ujít fotografickou výstavu „Z Moravy do nepaměti a zpět“, která nabídne fotografie Petra Francána. Bližší informace k výstavám najdete na stránkách muzea www.mzm.cz.Cyrilometodějská tradice na Moravském ValašskuAž do 3. listopadu probíhá ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm výstava „Tři století cyrilometodějské tradice na Moravském Valašsku“. Dokumentuje vývoj cyrilometodějské tradice od počátku 18. století, od kdy jsou zachovány nejstarší zprávy v dobové literatuře a archivních pramenech. Přes vývoj v 19. století, kde ke slovu přichází i umělecké zpracování cyrilometodějského motivu, až po nedávnou minulost plnou dramatických zvratů, které přineslo 20. století.

Mezi Východem a Západem. Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí.

Od 25. dubna do 11. srpna probíhá v Arcidiecézním muzeu Olomouc výstava "Mezi Východem a Západem. Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí". Výstava a doprovodná publikace jsou součástí společného projektu Ministerstva kultury ČR k cyrilometodějskému výročí, v němž jsou zahrnuty čtyři základní akce zaštítěné MK ČR, a to výstavy Moravského zemského muzea v Brně a Muzea umění Olomouc a odborné konference Karlovy univerzity v Praze a Akademie věd v Brně.

Základním tématem výstavy v Arcidiecézním muzeu Olomouc je představení kulturních, historických a uměleckých aspektů 1150. výročí cyrilometodějské mise na Moravu. Výstava s doprovodnou kolektivní monografií představí fenomén cyrilometodějské úcty a tradice ve výtvarném umění v českých zemích v širokém časovém rozsahu od středověku po 21. století.

Cyril a Metoděj v Archeoskanzenu v Modré

V období od 7. května do 31. října bude v historickém prostředí archeoskanzenu k vidění výstava s příznačným názvem Cyril a Metoděj. Cílem výstavy je v autentickém prostředí a u příležitosti státních a církevních oslav prezentovat historickou výstavu k dané problematice. Obsah expozice bude vycházet z předchozí výstavy v Brně (Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo.), rozsahem však bude prezentace významně zúžena.

Výstava Cyrilometodějský Velehrad
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se k cyrilometodějským oslavám připojuje řadou akcí, mezi něž patří i výstava, která přibližuje dějinné milníky spjaté nejen s Velkomoravskou říší a misií sv. Cyrila a Metoděje, ale také s Velehradem, který je nejvýznamnějším poutním místem na Moravě. Autoři výstavy, prof. PhDr. Miloslav Pojsl, vedoucí katedry církevních dějin Cyrilometodějské teologické fakulty UP v Olomouci, a PhDr. Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea, přibližují návštěvníkům nejprve období Velké Moravy a zejména působení cyrilometodějské misie, zřízení vlastní církevní provincie a dílo Konstantina Filozofa. Pozornost věnují také tzv. „velehradské otázce“ – polemice, kterou mezi sebou vedli moravský historiograf Beda Dudík a zemský archivář Vincenc Brandl a po nich řada dalších historiků a archeologů. Její podstatou bylo určení lokalizace velkomoravského Veligradu, která dodnes není spolehlivě vyřešena.

Veligrad. Z knížecích hrobů

Výstava, která se uskuteční od 6. června do 7. července v prostorách Památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště, představí všem zájemcům unikátní nálezy z bohatých hrobových celků, které byly objeveny ve Starém Městě „Na Valách“ a v Uherském Hradišti-Sadech. Množství popsaných hrobů na pohřebištích Starého Města a Uherského Hradiště-Sadů totiž dokládá, že místní velkomoravská aglomerace byla domovem poměrně značného počtu jedinců velmožského stavu. K vidění budou nejen jedinečné velkomoravské šperky, ale také unikátní nálezy, např. tzv. „Sokolník“ ze Starého Města „Špitálek“, velkomoravské křížky, kování z opasků, ostruhy, zbraně apod.

Kotva a pramenTermín: 6. 6. – 1. 9. 2013

Místo konání: Brno (krypta katedrály na Petrově)

Obsah: cyrilometodějské tradice a moravské kostely zasvěcené sv. KlimentoviPřipomeňme si místa a stavby, které jsou už od pradávna spojovány s působením věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Právě ostatky sv. Klimenta bratři kdysi nalezli a z Krymu je přenesli až do Říma. Předpokládá se, že jejich dlouhá cesta vedla i přes území dnešní Moravy.


 


Vložil: Ing. Mgr. Miroslav Patočka


Pro uživatele Google+:

Pro uživatele Facebooku:

Obec Senorady

Senorady 120, 67575 Mohelno
IČ: 00378593, telefon: 568 642 033
email: obec@senorady.cz
podatelna: podatelna@senorady.cz

Úřední hodiny: pátek 18-20hod

Podpůrné programy:

Zde jsou zdarma ke stažení čtečky formátů, ve kterých jsou publikovány dokumenty na stránkách, a podpůrné programy, které jsou potřeba ke spouštění aplikací na internetu:

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr

 

obr VYHLEDÁVÁNÍ
obr ZOBRAZENÍ
Verze pro slabozraké
Mapa stránek
Přístupnost webu
Stručné info o obci obr
Information in English obr
Auskunft auf Deutsch obr
Informations en français obr
информации obr
WAP (info)
SENO+
e-ROZHLAS
Rezervace hřiště
RSS kanál
obr ANKETA
Jaká maska na ostatkové zábavě 2017 se vám líbila nejvíce?

1. Krtek
Počet hlasů: 19
2. Sněhulák
Počet hlasů: 13
3. Vosa 1
Počet hlasů: 14
4. Vosa 2
Počet hlasů: 13
5. Kočička
Počet hlasů: 15
6. Jack Sparrow
Počet hlasů: 8
7. Mafiáni
Počet hlasů: 20
8. Indiáni
Počet hlasů: 14
9. Hrošice
Počet hlasů: 19
10. President
Počet hlasů: 16
11. Black and White
Počet hlasů: 41
12. Emil Holub
Počet hlasů: 22
Graf ankety

obr ENVIRO
Environmentální informační systém obce Senorady. Počasí, odpady, GPS orientace, zahrada, webové kamery, hlášení skládek, zprávy emailem, ekologická hra apod..

ENVIRO

obr e-MUZEUM
Elektronické muzeum obce Senorady naleznete na adrese:

e-MUZEUM

obr PANORAMA
Virtuální panoramatické snímky z obce Senorady a z blízkého okolí:

Virtuální panoramata

obr MMS
Nyní máte možnost zasílat své MMS zprávy z mobilu přímo na webové stránky:

MMS zprávy

obr VÝBĚR Z ČLÁNKŮ
Kácení máje 2011
obr Skončily hody a nastal čas skácet máju. Kácení proběhlo v sobotu 15. října přibližně od 16:35 (a pokračovalo do pozdních nočních či spíše brzkých ranních hodin). Zde několik fotografií:..
obr KNIHOVNA DOPORUČUJE
Knižní novinka: Dračí jezdec, Cornelia Funke
obr NOVÁ KNIHA K ZAPŮJČENÍ V KNIHOVNĚ Stříbrný drak Lung, šotčí dívka Povídalka a opuštěný chlapec Ben putují do Himaláje, kde chtějí objevit pradávný domov pohádkových draků, tajuplné místo zvané Lem ..
obr KNIHOVNA ON-LINE
On-line katalog knihovny umožňuje vyhledávat ve fondu knihovny nebo získat informace o vašich výpůjčkách:

ON-LINE katalog

obr STARÉ STRÁNKY
Webové stránky obce z let 2000 až 2006, články, foto, info, mládež..

mladez.senorady.cz

obr ODKAZY
Jihomoravský kraj
Portál veřejné správy ČR
Město Ivančice
Město Brno
Farnost Mohelno
Obec Kladeruby
V.Nezval - Biskoupky
IDS JMK
Portál Evropské unie
Portál justice
Min. pro místní rozvoj ČR
Min. zemědělství ČR
Min. zdravotnictví ČR
Min. školství ČR
Min. práce a soc. věcí ČR
Min. kultury ČR
Min. financí ČR
Min. vnitra ČR
Min. živ. prostředí ČR
obr OCENĚNÍ, TISK, ..
Zlatý erb 2012 - JMK
Zlatý erb 2010 - ČR
Zlatý erb 2010 - JMK
Zlatý erb 2009
Zlatý erb 2008 - ČR
Zlatý erb 2008 - JMK
Zlatý erb 2007
Zlatý erb 2006
Senorady na ČT1 (geocaching)
Senorady na ČT1 (web)
Senorady na ČRo Brno
Turista: e-Muzeum
Zrcadlo: Geocaching Senorady
Senorady v HN (web)
e-Servis: Muzeum Senorady
e-Servis: Facebook Senorady
Moderní obec: e-Muzeum
Vlastivědný věstník moravský
Napsali o erbu 2010
Napsali o erbu 2008
Napsali o erbu 2007
Czech POINT
Online rezervace

©2006-2018 Obec Senorady. Publikační systém a webdesign ©2006-2018 Miroslav Patočka