×
m.senorady.cz Mobilní verze stránek - Přepnout na stránky určené pro mobilní zařízení? Pokračujte na m.senorady.cz ...

FACEBOOK SENORADY: Obec Senorady má své stránky na aktuálně nejpopulárnější sociální síti Facebook. Naleznete zde nejrychleji aktuální informace z obce, celá fotoalba z akcí v obci, pozvánky na obecní události, ankety, videa a příspěvky ostatních uživatelů.
YOUTUBE SENORADY: Videa z obce Senorady naleznete na našem streamu služby YouTube. Tato videa jsou také dostupná z článků na obecních stránkách. Nejaktuálnější videa budete mít po přihlášení se k odběru našeho streamu ObecSenorady na YouTube.
TWITTER SENORADY: Hlášení místního rozhlasu, krátké zprávy, upoutávky a postřehy z dění v obci Senorady naleznete na mikroblogu Twitter. Připojte se k nám a sledujte naše tweety na @Senorady.
GOOGLE+ SENORADY: Pokud dáváte přednost sociální síti Google+, máme pro vás i zde stránku obce Senorady. Oproti účtu na Facebooku se obsah více orientuje na obrazové a video informace.
GEOCACHING SENORADY: Obec Senorady vytvořila první obecní schránku turisticko sportovní hry Geocaching v ČR. Pokud se chcete do této zajímavé aktivity zapojit, nalezení kešky Tvrz Senorady je tím správným krokem :)
FLICKR SENORADY: Na kvalitní fotografie z okolí obce ve vysokém rolišení je zaměřen Flickr Senorady. Vytvořte si svůj účet Flickr, nahrávejte fotografie a ty nejlepší publikujte ve společné skupině "Galerie Senorady".

Seno+

Obec Senorady
Obecní úřad: Povinné informace Úřední deska Životní situace Úřady Formuláře Vyhlášky
Doporučujeme: Územní plán Koronavirus Kanalizace Poplatky Košt 2018 Reportáž ČT1 Facebook Geocaching
Aplikace: ENVIRO e-MUZEUM e-RÁDCE WEBCAM e-Hřiště MMS zprávy SenoTV SENO+ SLABOZRACÍ
obr OBEC
Úřední deska
Zápisy
Úřady
Vyhlášky
Výroč. zprávy
Rozpočet
Formuláře
Poplatky
Územní plán
Kanalizace
Volby
Dotazníky
Zpravodaj
Bezpečnost
Ostatní
obr OKOLÍ
Řeka Oslava
Fotografie
Webcam arch.
Zahrada
3D foto
Enviro info
Geocaching
GPS trasy
Galerie
Sportovní hřiště
obr HISTORIE
Historie
Rodáci
Mapy
Paměti
Pověsti
Z kronik
Arch. fota
Pozvánky
Pohlednice
Listiny
Exponáty
Knihy (MZA)
Genealogie
Výzkum
obr SPOLKY
Myslivci
Hasiči
Rybáři
Sokol
Mládež
Motorkáři
Farnost
obr TRADICE
Plesy
Ostatky
Velikonoce
1.máj
Dětský den
Pouť
Hody
Strašidelný rej
Vinné košty
Mikuláš
obr AKCE
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
obr AKTUÁLNÍ
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
obr HLÁŠENÍ
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
obr KNIHOVNA
Informace
Aktuality
Nové knihy
obr FOTBAL A
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
obr FOTBAL B
2005
2006
2007
2008
2009
obr INZERCE
Firmy
Občané
obr e-RÁDCE
ŽIVOTNÍ SITUACE

PDA verze
Slabozrací
Popis rádce

obr ONLINE

webcam

obr METEO

meteo
0.0 °C

obr SenoTV

webcam

obr REGiONY
Aktuální články z regionálních zdrojů:

IDS
Ivančice
Jižní Mor.
JMK - aktual.
JMK - úřední
JMK - média
Kr.Vysočina
Vysočina
Kladeruby
Brno
Třebíč
Diecéze
Samospráva

obr CÍRKEV
Katolická farnost Mohelno

Liturgie:
Dnešní
Nedělní
Svátek

Biskupství

obr RSS kanál
Nové články pro vaše RSS čtečky:
RSS 2.0
obr OSTATNÍ
Czech POINT Valid RSS Soutěžíme o Zlatý erb ids jmk mesta-obce epusa portal.gov.cz spov.org spov.org kladeruby e-muzeum senorady

Partyzánský odboj v okolí obce Senorady

Zpět..

Za rozbřesku 18. dubna roku 1945 se dala jezdecko-mechanizovaná vojska Rudé armády do pohybu a zamířila proti proudu řeky Jihlavy směrem na západ. Proti všemu očekávání projela 15. jezdecká divize generála Bělousova téměř bez výstřelu až do Ivančic a tam podle rozkazu přešla do obrany na úseku Ivančice - Neslovice. Její průzkumné a zajišťovací hlídky ji na vzdálenost mnoha kilometrů předjely, nikde nenarazily na vážnější odpor, přesto se však podle rozkazu vrátily za stanovenou linii obrany. Údolí řeky Jihlavy představovalo v dané době rozmezí mezi oběma německými skupinami armád Jih a Střed. Dotykový prostor nebyl dostatečně zajištěn a tím mezi oběma armádními skupinami vznikla vážná nezacelená mezera. Právě tou pronikli kozáci do Ivančic a nebýt rozkazu k přechodu do obrany, mohli snadno pokračovat v jízdě až někam do středních Čech. Jenže rozkaz byl neúprosný a Bělousov jej plně respektoval. Po stažení předsunutých jednotek za linii obrany u Ivančic vzniklo v těchto místech "území nikoho", kam střídavě dojížděly malé německé i sovětské skupiny vojáků na průzkum nebo na zásobovací akce.

Partyzánská skupina "Hybešovci"

V místních lesích žila pod velením kpt. Antonína Řepky partyzánská jednotka nesoucí jméno Dr. Josefa Hybeše. Jakmile se o ní dozvěděl generál Bělousov, poslal do partyzánského tábora majora Fesenka, aby zjistil jejich početnost a akceschopnost. Zprávy byly příznivé a proto povolal kpt. Řepku s částí partyzánů do Ivančic. V součinnosti s Rudou armádou provedla partyzánská skupina řadu diverzních a bojových akcí.

Odmítnutý nástup na nucené práce

Antonín Řepka obdržel v noci 13. října 1944 obsílku k nástupu na zákopové práce v Maďarsku. Na stanovený nástup se nedostavil a rozhodl se trvale přejít do ilegality. Večer 14. října se v domu jeho matky sešli členové ilegální organizace. Antonín Řepka informoval přítomné o svém rozhodnutí přejít do ilegality a vytvořit partyzánskou skupinu. Se založením partyzánské skupiny všichni přítomní souhlasili. Schválili také záměr vybudovat úkryty v prostoru Biskoupských kopců, Jamolic, u zříceniny hradu Templštýna, u Čučic, Dolních Kounic, Kuroslep a na Chvojnici. Mimo lesních úkrytů byly připraveny další v domech obcí nebo jejich zahradách.

Beze zbraní

V činnosti partyzánské skupině značně bránila skutečnost, že až do prvních měsíců roku 1945 byla téměř bez výzbroje. Základem byly brokovnice a kulovnice získané od hajných a pytláků, několik pistolí a pušek starších typů. Pokus o získání zbraní výsadkem byl také neúspěšný. Zbraně si proto skupina zkoušela obstarat přepadením několika četnických stanic nebo zabavením zbraní lesníkům.

Nákup "pod nátlakem"

Potraviny, potřeby a informace získávala skupina od rolníků v Senoradech, Lhánicích, Polánce, Hrubšicích, Dolních Dubňanech, Mohelně, Skryjích a na mnoha dalších místech. Odběry zboží v obchodech, řeznictvích, trafikách a jinde se vždy řádně platily a vydávalo se potvrzení o množství odběru. Existují ale svědectví, která tyto nákupy líčí poněkud odlišně: "Partyzáni přišli, sebrali co chtěli a při odchodu jen zamávali flintou". Mnoho prostředků jim rolníci poskytovali dobrovolně ačkoliv tím byli ohroženi na životě více než partyzáni ukrytí v lesích.

Zajetí maďarských vojáků

Větší množství zbraní získali partyzáni až při zajetí skupiny maďarských vojáků u Mohelna, Dobřínska a v Tulešicích. Maďarští vojáci již věděli, že Maďarsko bylo osvobozeno sovětskou armádou, a nechtěli umírat pro německé zájmy. Proto proběhlo převedení maďarských vojáků na základnu bez jediného výstřelu dobrovolně. Maďarští zajatci byli odvedeni k Biskoupkám, kde byly projednány podmínky pro pobyt na základně včetně zásobování a příslibu odchodu zajatců po válce do Maďarska.

Sestřelení letadla pěchotními zbraněmi

Dne 14. dubna 1945 došlo k výjimečné události. Nedaleko Jamolic bylo salvou z pušek a třemi kulomety sestřeleno německé průzkumné letadlo. Po salvě bylo slyšet vynechávání motoru a letadlo bylo nuceno přistát západně od Jamolic. Partyzáni se okamžitě k letadlu přesunuli, zastřelili pilota a jednoho člena posádky, zatímco druhému se podařilo uprchnout. To bylo snad jediné letadlo sestřelené partyzány v českých zemích pouze s pěchotními zbraněmi.

Kritický den

Kritický den pro partyzánskou družinu byl 17. dubna. V tento den se uskutečnila německá trestná výprava, při které byly německým vojskem obsazeny Biskoupky a Nová Ves a v obou vesnicích zajistili vojáci několik desítek rukojmích. Nakonec se podařilo pomocí jednoho partyzána, oblečeného do německé uniformy, Němce z Nové Vsi odlákat.

Přelomová situace

Přelom v akcích partyzánské družiny byl 18. duben 1945, kdy byly osvobozeny Ivančice. To změnilo situaci i záměry družiny. Dopoledne dne 19. dubna 1945 přijel na koních na základnu u Biskoupek průzkum armády a navázal tak první spojení s partyzánskou družinou. Sovětská armáda nepostupovala za řeku Jihlavu a další obce (Senorady, Lhánice, Mohelno, Kladeruby, ...) zůstaly v zemi nikoho, kde se střídaly hlídky Rudé armády, Němců, ale dál také pokračovala partyzánská činnost.

Boje na sklonku války

Partyzánské skupině se podařilo 15. dubna rozprášit odvod koní v Náměšti nad Oslavou, dne 19. dubna provedla bojové akce v Mohelně, 21. dubna zmařila odvozu obilí v Rouchovanech a Horních Dubňanech, dne 18. dubna bojově zabezpečila část předmostí u Ivančic, 22. dubna zajala maďarské vojáků v Dobřínsku, 23. dubna provedla průzkum partyzánů s hlídkou Rudé armády do Náměště nad Oslavou, 25. dubna zneškodnila německý tank u Rešic, 27. dubna zajala 16 Arménů a Gruzínců v Polánce a prováděla další bojové a zpravodajské úkoly. Bojová činnost družiny se završila dnem 5. května 1945, kdy byl zničen most přes řeku Jihlavku u Mohelně.

Utrpení posledních válečných dnů

Naštěstí nebyly ke konci války o naši obec vedeny žádné boje a ani tudy neprocházelo větší množství ustupující německé či osvobozující Rudé armády. Daleko hůře dopadly jiné obce v okolí. Například tragické bombardování v Hrotovicích, kdy sovětské letectvo omylem zaútočilo na náměstí plné lidí vítajících Rudou armádu. Nebo boje o obec Ořechov či Babice. Tragické byly také první dny po osvobození, kdy například v Náměšti nad Oslavou prováděla Rudá armáda rabování a násilnosti na obyvatelstvu. Naštěstí jsou tyto dny minulostí a doufejme, že se nebudou nikdy opakovat.
 


Vyvěšeno dne:
Sňato dne:

Vložil: Ing. Mgr. Miroslav Patočka
Poslední změna: 2014-09-02 23:18:25


Pro uživatele Google+:

Pro uživatele Facebooku:

Obec Senorady

Senorady 120
67575 Mohelno

IČ: 00378593
Číslo účtu: 14720711/0100
Datová schránka: vg2bzei

Telefon: 568 642 033
Email: obec@senorady.cz
Podatelna: podatelna@senorady.cz
Starosta: starosta@senorady.cz

Úřední hodiny: středa 9-13hod
každý 3. pátek v měsíci 18-20hod

Starosta: Dana Prušková, DiS. (neuvolněná)
Telefon: 601 601 291 (po domluvě)

GPS: 49°7'26.91"N, 16°14'41.12"E
okres Brno-venkov, Jihomoravský kraj
Czech Republic, European Union

Podpůrné programy:

Zde jsou zdarma ke stažení čtečky formátů, ve kterých jsou publikovány dokumenty na stránkách, a podpůrné programy, které jsou potřeba ke spouštění aplikací na internetu:

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr

 

obr VYHLEDÁVÁNÍ
obr ZOBRAZENÍ
Verze pro slabozraké
Mapa stránek
Přístupnost webu
Stručné info o obci obr
Information in English obr
Auskunft auf Deutsch obr
Informations en français obr
информации obr
WAP (info)
SENO+
e-ROZHLAS
Rezervace hřiště
RSS kanál
obr ANKETA
Jaká maska na ostatkové zábavě 2019 se vám líbila nejvíce?

1. Rakeťák Kim a další prezidenti.
Počet hlasů: 112
2. Hasiči.
Počet hlasů: 110
3. Černokněžník.
Počet hlasů: 72
4. Králíci z klobouku.
Počet hlasů: 71
5. Vězeňská služba.
Počet hlasů: 74
6. Upírky a čert.
Počet hlasů: 102
7. Komtesa a včelka.
Počet hlasů: 73
8. Jeptišky.
Počet hlasů: 83
9. Prasátko a vlk.
Počet hlasů: 122
Graf ankety

obr ENVIRO
Environmentální informační systém obce Senorady. Počasí, odpady, GPS orientace, zahrada, webové kamery, hlášení skládek, zprávy emailem, ekologická hra apod..

ENVIRO

obr e-MUZEUM
Elektronické muzeum obce Senorady naleznete na adrese:

e-MUZEUM

obr PANORAMA
Virtuální panoramatické snímky z obce Senorady a z blízkého okolí:

Virtuální panoramata

obr MMS
Nyní máte možnost zasílat své MMS zprávy z mobilu přímo na webové stránky:

MMS zprávy

obr VÝBĚR Z ČLÁNKŮ
Kulturní akce květen 2014
obr Přehled kulturních akcí v květnu 2014 v Náměšti n. O. Bc. Dana Zezulová TIC Náměšť nad Oslavou Městské kulturní středisko Masarykovo nám. 100 675 71 Náměšť nad Oslavou Tel.: 568 620 493 Mob...
obr KNIHOVNA DOPORUČUJE
Knižní novinka: Jsi mrtvej, tak nebreč! Josef Klíma
obr NOVÁ KNIHA K ZAPŮJČENÍ V KNIHOVNĚ Příběh plný napětí a nečekaných zvratů se odehrává v prostředí předrevolučních podvodníčků a kšeftařů, z nichž někteří dnes kormidlují českou ekonomiku podobnou em..
obr KNIHOVNA ON-LINE
On-line katalog knihovny umožňuje vyhledávat ve fondu knihovny nebo získat informace o vašich výpůjčkách:

ON-LINE katalog

obr STARÉ STRÁNKY
Webové stránky obce z let 2000 až 2006, články, foto, info, mládež..

mladez.senorady.cz

obr ODKAZY
Jihomoravský kraj
Portál veřejné správy ČR
Město Ivančice
Město Brno
Farnost Mohelno
Obec Kladeruby
V.Nezval - Biskoupky
IDS JMK
Portál Evropské unie
Portál justice
Min. pro místní rozvoj ČR
Min. zemědělství ČR
Min. zdravotnictví ČR
Min. školství ČR
Min. práce a soc. věcí ČR
Min. kultury ČR
Min. financí ČR
Min. vnitra ČR
Min. živ. prostředí ČR
obr OCENĚNÍ, TISK, ..
Zlatý erb 2012 - JMK
Zlatý erb 2010 - ČR
Zlatý erb 2010 - JMK
Zlatý erb 2009
Zlatý erb 2008 - ČR
Zlatý erb 2008 - JMK
Zlatý erb 2007
Zlatý erb 2006
Senorady na ČT1 (geocaching)
Senorady na ČT1 (web)
Senorady na ČRo Brno
Turista: e-Muzeum
Zrcadlo: Geocaching Senorady
Senorady v HN (web)
e-Servis: Muzeum Senorady
e-Servis: Facebook Senorady
Moderní obec: e-Muzeum
Vlastivědný věstník moravský
Napsali o erbu 2010
Napsali o erbu 2008
Napsali o erbu 2007
Czech POINT
Online rezervace

©2006-2021 Obec Senorady. Publikační systém a webdesign ©2006-2021 Miroslav Patočka