Zpět..
Rybářský svaz
Moravský Rybářský svaz Náměšť n.Oslavou
Místní skupina Senorady
Senorady a okolní vesnice, jako jsou Ketkovice,Čučice, Kuroslepy,Kladeruby,Sudice hospodařili do konce r.1983 samostatně. Začátkem roku 1984 se sloučily s MRS Náměšť n.Osl. a tento stav trvá i v dnešní době.
MRS Náměšť má celkem 852 členů. Z toho naše místní skupina 142 členů,z nichž máme 124 čl. kategorie dospělých,9 čl. kategorie 16.-18let,8 čl. kategorie 8-15let.
MRS Náměšť obhospodařuje 37km řeky Oslavy,od Vanče až po Čučický potok.Řeka se rozděluje na revíry Oslavu 2 a 3. Dále nádrž Čikovec (Oslava4M) a nádrž Žleb (Oslava4). Do naší působností spadají také chovné potoky Pravá a Levá Jasínka o které se starají rybáři z Náměště.
MRS Senorady obhospodařuje revír Oslava 2 a chovný potok Chvojnice, kde se snažíme chovat pstruha potočního.
Oslava 2: Tento revír má hranice od vtoku potoka pod obcí Čučice až po jez mlýna Skřipina u Kuroslep. Délka revíru je 10,3km. Řeka není v našem úseku regulována,protéká tak nádherným přírodním údolím.
Do výstavby přehrady Mostiště byla naše řeka mimopstruhovým revírem. V řece se vyskytovaly původní druhy ryb, které žily v naší řece od nepaměti, jako ostroretka stěhovavá, parma obecná, podhoustev říční, jelec tloušť, jelec proudník a další menší druhy, které do Oslavy vždy patřily. Po výstavbě vodního díla Mostiště (r.1963)
byl ministerstvem zemědělství změněn náš revír na pstruhový.To znamená, že se vysazují ryby, které jsou naročné na kyslík a potřebují velmi čistou vodu. Vysazoval se pstruh obecný.
V roce 1983 přišla veliká otrava, která nám otrávila všechno živé a škodu nám nikdo nikdy nenahradil. V posledních letech jsme se díky regulaci stavu vody z přehrady Mostiště dostávali do problému vysokých úhynů lososovitých ryb,způsobených menšími průtoky a tím větším ohříváním vody. Pro ryby, které nesnášejí teplejší vodu je to velice nebezpečné. Ryby živoří a pak hynou. Z tohoto důvodu Vysoká škola univerzita Mendelova,katedra rybářství a hydrobiologie v Brně provedla průzkum řeky Oslavy a dospěla k názoru, že pro chov lososovitých (studenomylných) ryb se náš revír nehodí a doporučila Ministerstvu zemědělství změnu zarybňovacího plánu, který byl schválen. Od roku 2000 je tak Oslava 2 opět mimopstruhovým revírem.
Do našeho revíru vysazujeme ostroretku stěhovavou, parmu obecnou, lipana podhorního, kapra obecného a pstruha duhového, který není tak náročný na kyslík jako pstruh obecný. Chceme se pokusit též vysadit jelce tloušťě.Do revíru Oslava 2 vysazujeme ryby v celkové hodnotě nad 100.000,- Kč.
Chvojnice: Proti bývalé Senoradské hájence vtéká do Oslavy potok Chvojnice. Kdysi býval samostatným revírem. Ale později byl zařazen do chovných potoků. Délka našeho úseku je 8km. kde chováme pstruha obecného od plůdku až do délky 15-20cm. Po té je odloven a vysazuje se do pstruhových revírů.
Petrův zdar !
Předseda místní organizace Pavel Vaníček
Hospodář místní organizace Jan Bureš ml.
Slovování pstruha obecného-revír Chvojnice
|
Vzhůru do Černého moře :-)
|
Ostroretka stěhovavá
|
Vypouštění trofejního kapra
|
|