Zpět..
Myslivecký svaz Senorady
Činnost mysliveckého sdružení Senorady
Kořeny organizované myslivosti v Senoradech se datují do první poloviny 20.století a navazovaly vždy na společenský vývoj jak v rámci celé republiky probíhal. Tak jak se v poválečném období sdružovali majitelé půdy do větších celků formou zemědělských družstev, zakládaly se i větší myslivecká sdružení. Myslivost v těchto dobách byla vždy závislá na pronájmech buď vlastníků, nebo jejich nájemců. Určitých změn dostává myslivost po roce 1989, kdy bylo zvýrazněno výhradní právo pronájmu půdy od samotného vlastníka. Od tohoto roku dochází k rozpadu některých větších celků s vyvrcholením, kdy v roce 2003 vzniká samostatné myslivecké sdružení Senorady, provozující myslivost na pozemcích vlastníků katastrálního území Senorady.
Myslivecké sdružení provozuje myslivost s devatenácti členy na 943 hektarech, z nichž plnou třetinu zaujímají lesy. Celá honitba je vsazena do překrásného okolí obce Senorady, tvořena je hranicí od Skřipiny, celým Pooslavím, Borovičkem a končící přes Biskoupské kopce pod Kozínkem.
Tak jako všechna okolní sdružení, tak i naše má ve své hlavní náplni péči o zvěř, kterou tu máme a děláme vše pro její zachování pro příští generace. Z jednotlivých druhů se nejvíce daří zvěři srnčí, objevuje se černá a v minimálních stavech jsou zajíci.Bažantí zvěři se nedaří a dá se říci, že postupně vymizela. Své i mimo jiné faktory zde udělal nárůst škodné, která má výborné podmínky. Z ostatních druhů zvěře je možno se v honitbě setkat s liškou, jezevcem a z pernaté s velkým množstvím kání nebo výrem. Důležitým článkem v činnosti je celoroční přikrmování zvěře, které se mnohokráte násobí v zimním období. Nákup jetelovin, ječmene, kukuřice, ozdravných solí, premixů, siláží a dalších komponentů vyžaduje hodně finančních prostředků, na které si musí sdružení vydělat. Daří se to každoročním konáním mysliveckých zábav v kulturním domě za účasti široké veřejnosti. Dle možností přispívá i Obecní úřad Senorady, kde spolupráce je na dobré úrovni. V brigádnické činnosti se hlavně angažujeme při výstavbě oplocenek v obecních lesích.
V té pravé myslivecké činnosti organizujeme ročně nejméně dvě naháňky na škodnou a černou, čímž částečně zabraňujeme i případným škodám páchanou touto zvěří, zejména na polních kulturách. Zbudována byla střenice na asfaltové holuby, která je průběžně využívána a dvakrát ročně jsou pořádány závody za účasti střelců okolních sdružení. Celý areál střelnice nabízíme k využití dětem a mládeži naší obce.
Je to pouze výtažek činností z naší různorodé práce, která vždy směřovala a nadále bude k ochraně přírody samotné a pro zachování co nejširšího druhu zvěře.
Ing. Josef Bureš, předseda
Jaroslav Adam, hospodář
Střelnice u staré cihelny
|
Při střelbách je vzorně postaráno o občerstvení soutěžících....
|
..i příznivců myslivosti :-)
|
|