Zpět..
Zahradníkův rok - KVĚTEN
Práce, které provádíme v květnu:
V ovocné zahradě v tomto období kvete většina rostlin. Kvetoucí ovocné stromy zaléváme, prokypřujeme pod nimi zeminu a vytrháváme kolem nich plevele.
V květnu je čas pro roubování a přeroubování metodou za kůru. Rouby by měly být živé, nenarašené, spící a nastříhané v prosinci nebo v lednu.
U odkvetlých broskvoní a dalších peckovin stříháme letorosty, přičemž ponecháváme pouze tři pupeny. Vedle toho vylamujeme silné letorosty rostoucích kolem odřezaných míst na starých větvích.
Zaléváme, okopáváme, odplevelujeme a přihnojujeme kompostem také jahodníky.
Kvetoucí jahodník je třeba v případě přetrvávajících mrazíků chránit netkanou textilií. Textilii musíme ale přes den odstraňovat, aby mohlo dojít k opylení.
- Právě v tomto měsíci jsou i plevele k neuhlídání a musíme jim věnovat zvýšenou pozornost, aby neovládly naši zahradu na úkor skutečně chtěných kulturních rostlin. Boj s plevely musíme zahájit již v předcházejících měsících.
- Záhonové rostliny otužujeme a vysazujeme je ven na určené místo. V případě potřeby jim poskytujeme dočasnou ochranu před nepříznivými podmínkami.
- Ven do volné půdy také již můžeme přesadit lilie, které jsme během zimy přechodně zasadili do květináčů. Pokud již nehrozí mrazíky, vysazujeme začátkem května i hlízy jiřin.
- Aby nám během letních měsíců vykvétaly stále nové květy, pokračujeme až do poloviny června ve výsevu semen letniček, a to ve čtrnáctidenních intervalech.
- V květnu si můžeme také namnožit některé trvalky. Některé vyšší trvalky je vhodné v tomto období nenápadně podepřít, zvlášť, je-li dostatek vláhy a rostou prudce do výšky.
- Vhodná doba je též pro osazování truhlíků a venkovních nádob. Můžeme si vytvořit i tzv. květinovou stěnu. Popínavé rostliny vyvazujeme.
- Květen je ještě také vhodný měsíc pro založení nového trávníku, pokud jsme tak již neučinili po polovině dubna. Koncem tohoto měsíce posekáme především ty trávníky, ve kterých rostou cibuloviny a čepele sekačky přitom nastavíme vysoko.
- U zmlazených nebo přeroubovaných stromů vylamujeme koncem měsíce vlky - letorosty prorůstající obvykle pod místem řezu starší větve.
- Upravujeme úvazky u stromů, které jsou po výsadbě již usazeny, aby nezaškrtily sílící kmeny nebo větve.
DALŠÍ PRÁCE V ZAHRADĚ:
- Provádíme postřiky proti nemocem a škůdcům prakticky u všech druhů ovoce.
- Do korun stromů zavěšujeme feromonové lapače, abychom v naší zahradě pochytali co největší množství škůdců.
- Stromům, které bohatě kvetly, přidáváme do postřiku proti nemocem a škůdcům kapalná hnojiva, abychom zlepšili jejich výživu.
- Výhony u ovocných stěn hrušní a jabloní ohýbáme do vodorovné polohy, abychom podpořili plození.
- Pokud mají jabloně, hrušně a broskvoně nasazeno na velikou úrodu, protrháme je, aby měl každý plod dostatek místa pro růst.
- Ve chvíli, kdy dorostou letošní výhony vlašského ořešáku do průměru pěti centimetrů, můžeme je začít seřezávat.
- Upravujeme způsob přivázání mladých stromků k opěrným kůlům, aby jejich spojení nebylo ani příliš těsné, ani příliš volné.
- Vylamujeme letorosty vinné révy, které nemají nasazeno na kvetení.
- Ještě na začátku měsíce můžeme sázet révu vinnou.
- Již v květu můžeme sklízet plody zimolezu kamčatského.
|
|