Výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje
|
Zpět..
|
Vážení čtenáři, milí přátelé,
vítáme vás v prosincovém vydání cyrilometodějského zpravodaje, který vychází u příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na řádcích níže se dočtete o nadcházejících cyrilometodějských událostech a zajímavostech.
Veškeré informace neustále aktualizujeme a doplňujeme na www.velehrad.eu.
Dovolujeme si vám také popřát požehnané Vánoce a vše dobré do Nového roku.
Velké cyrilometodějské jubileum aneb Připomeňme si, co nás v roce 2013 čeká:
Je tomu 1150 let, kdy na naše území dorazili ze Soluně dva bratři. Cyril a Metoděj se zapsali do dějin, a proto je rok 2013 rokem velkých oslav. Již od května 2012 probíhají při této příležitosti nejrůznější výstavy, konference, přednášky, semináře, bohoslužby, vzdělávací i zábavné programy pro děti a mládež, soutěže atd. Ale nejen to, vznikají také odkazy budoucím generacím v podobě filmu, dokumentu, knižních publikací či ilustrací. V listopadu 2011 dokonce vyhlásila 36. Generální konference UNESCO cyrilometodějské jubileum za světové výročí.
AKTUALITY
Výstava „Diktatura vs naděje“
V pondělí 26. listopadu 2012 se v prostorách Papežské univerzity Svatého Kříže v Římě uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy "Diktatura vs naděje", která mapuje perzekuci římskokatolické církve komunistickým režimem v Československu. Autoři výstavy se snaží na čtyřiadvaceti panelech postihnout metody používané k likvidaci duchovního života české a slovenské společnosti a snahu církve důstojně čelit nátlakům ze strany představitelů režimu. Vernisáž byla spojená se stejnojmenným odborným kolokviem. Veřejnosti bude výstava zpřístupněna až do 31. ledna 2013.
ČESKÁ TELEVIZE uvede dokument o Cyrilu a Metoději
Druhý kanál veřejnoprávní České televize uvede v prvním pololetí roku 2013 filmový dokument, který představí život, dílo a odkaz sv. Cyrila a Metoděje. V dokumentu jsou uvedena základní fakta obou věrozvěstů, hlavní smysl a způsob jejich misie mezi Slovany. Připomenut je odkaz, vliv a šíření cyrilometodějské tradice po jejich smrti. V roce 1980 byli sv. Cyril a Metoděj prohlášeni Janem Pavel II. spolupatrony Evropy, čímž se postavili po bok patrona Evropy - sv. Benedikta.
Cyrilometodějský Velehrad v literatuře
U příležitosti cyrilometodějského výročí vydává Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně výběrovou bibliografii na téma Cyrilometodějský Velehrad v literatuře. Bibliografie poskytuje přehled základních prací k tématům cyrilometodějské tradice a dějinám Velehradu. Bibliografie je k dispozici na webových stránkách knihovny: www.kfbz.cz/cmv.
Zasedání cyrilometodějské komise
Na samém konci církevního roku, 20. listopadu 2012, se v Praze konalo zasedání komise, která se zabývá přípravou oslav výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kromě rekapitulace akcí, které se na příští rok na různých úrovních připravují, zazněla i slova vladyky pravoslavné církve Kryštofa o tom, že církev by se v oslavách měla vrátit do doby, kdy bylo jen jedno křesťanství. Komise rovněž shodně odsoudila novou slovenskou minci, na níž jsou soluňští bratři kvůli "zachování náboženské neutrality" vyobrazeni bez svatozáře.
SOUTĚŽE
Literární a historická soutěž „Cestou dvou bratří“
Literární a historická soutěž je určena starším žákům základních škol, dále gymnázií a středních škol. Žáci a studenti se při psaní příběhu mohou inspirovat nabízenými tématy a zvolit libovolný žánr. Soutěž pořádají Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Národní institut dětí a mládeže MŠMT, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a školské zařízení pro zájmové vzdělávání ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí. Soutěž probíhá od září 2012 do konce února 2013.
Literární soutěž "Skrytá paměť Moravy"
U příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného Československa vyhlásila Rada Jihomoravského kraje již posedmé literární soutěž pro mládež „Skrytá paměť Moravy“. Soutěž si klade za cíl podpořit regionální cítění a uvědomění mladé generace a rozvíjet její slovesnou tvořivost. Letošní téma zní „Pošli to dál!“. Rok 2013 se ponese v duchu oslav výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tito slavní bratři inspirovali také letošní soutěžní námět. Prozaické texty na téma „Pošli to dál!“ mohou být zpracovány jako skutečný či smyšlený příběh osobností moravských a českých dějin, které zásadně a pozitivně ovlivnily své současníky i budoucí generace, i jako příběh těch, kteří jejich poselství přijali, a to jim ovlivnilo život.
VÝSTAVY
Právě probíhající velehradské výstavy
Až do konce roku 2012 probíhají v prostorách Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje dvě vzájemně se doplňující výstavy. První z nich s názvem Slovanský unionismus představuje veřejnosti unionistické snahy v Evropě v 19. století a v 1. polovině 20. století. Velehrad tady vystupuje jako jedno z důležitých center těchto snah. Autorkou výstavy je Anežka Kindlerová ze Slovanské knihovny v Praze.
Druhá výstava Velehrad poutníků, připravená Petrem Hudcem, pohlíží na Velehrad jako na poutní místo. Dokumentuje vznik a proměny velehradské poutní tradice v dějinách. Obě výstavy čerpají z bohatého obrazového materiálu uchovávaného ve velehradském archivu.
„863. Cyril a Metoděj na Velké Moravě. 1150. výročí příchodu věrozvěstů“
K hlavním událostem oslav příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu patří odborné konference a dvě tematické výstavy. Uskuteční se v průběhu roku 2013. První z výstav začne v březnu 2013 v Paláci šlechtičen Moravského zemského muzea v Brně a bude složena z několika dílčích „podvýstav“: Sv. Cyril a Metoděj - doba, život, dílo (Moravské zemské muzeum, Brno), Cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře (Moravské zemské muzeum, Brno), Cyrilometodějské mise (Velehrad, Modrá), 863. Cyril a Metoděj - historie a umělecká reflexe (Anežský klášter, Praha), Z Velké Moravy do nepaměti (Moravské zemské muzeum, Brno) a Ohlas cyrilometodějské tradice v lidové kultuře (Moravské zemské muzeum, Brno).
"Mezi Východem a Západem. Svatí Cyril a Metoděj v historii, kultuře a výtvarném umění českých zemí"
Druhá výstava má premiéru v dubnu 2013 v Olomouci a potrvá až do srpna téhož roku. Na reprízu se pak mohou těšit i obyvatelé Zlína (leden 2014 až březen 2014). A co bude na výstavě k vidění? Začneme už v počátcích cyrilometodějské misie a skončíme v roce 1990, kdy navštívil Velehrad papež Jan Pavel II. Pozornost je vedle historických, církevních a kulturních souvislostí zaměřena na umělecké objekty a další historický a dokumentační materiál.
„Cyrilometodějský Velehrad“
Od dubna do prosince 2013 bude Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje hostit výstavu, která svým návštěvníkům představí dějinné milníky spjaté s Velehradem a Cyrilem a Metodějem. K vidění budou především starší dokumenty jako rytiny, veduty, fotografie doplněné o texty a v omezené míře také sbírkové předměty. Vše v přehledné a atraktivní formě také pro studenty škol.
„Kotva a pramen“
Termín: 6. 6. – 1. 9. 2013
Místo konání: Brno (krypta katedrály na Petrově)
Obsah: cyrilometodějské tradice a moravské kostely zasvěcené sv. Klimentovi
Připomeňme si místa a stavby, které jsou už od pradávna spojovány s působením věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Právě ostatky sv. Klimenta bratři kdysi nalezli a z Krymu je přenesli až do Říma. Předpokládá se, že jejich dlouhá cesta vedla i přes území dnešní Moravy.
KONFERENCE
V květnu a červnu 2013 proběhnou dvě hlavní konference, jejichž cílem bude přiblížit život sv. Cyrila a Metoděje a jejich přínos pro dnešní společnost. Součástí konferencí budou také přednášky pro veřejnost a vydání dvou sborníků, českého a dvojjazyčného. Každá z konferencí se zaměří na dvě období:
1) „Cyrilometodějská misie a Evropa - 1150 let od příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu“
Termín: 13. - 17. 5. 2013
Místo konání: Velehrad; Mikulčice
Společně s přednášejícím se ocitáme v období mezi 9. a 18. stoletím, abychom si objasnili cyrilometodějské misie a tradice, a to nejen státní, ale i ty duchovní.
2) „Cyrilometodějská tradice v dějinách: Období rozkvětu i snah umlčení“
Termín: 3. - 9. 6. 2013
Místo konání: Praha, Velehrad
Červnová konference plynule naváže na tu květnovou. Tentokrát se přeneseme do nedávných dob 19. a 20. století a nastíníme možnosti oživení cyrilometodějského kultu a jeho vlivu na utváření středoevropského rámce.
Další konferencí pak bude:
"Cyrilometodějské dědictví"
Dne 24. 5. 2013 proběhne v Brně mezinárodní konference, kterou pořádá Pravoslavná církev ve spolupráci s Jihomoravským krajem a Masarykovou univerzitou.
KULTURNÍ AKCE A KONCERTY
„Noc s věrozvěsty“
Slavnostní komponovaný večer s multimediální projekcí a koncertem cimbálové muziky Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou je ušitý na míru cyrilometodějským oslavám. Odehraje se 14. června 2013 ve starobylé archeologické lokalitě v Uherském Hradišti - Sadech.
„Dny lidí dobré vůle“
Termín: 4. - 5. 7. 2013
V předvečer státního svátku sv. Cyrila a Metoděje ožívá obec Velehrad velkými oslavami. Dny lidí dobré vůle, projekt se státotvorným, historickým, charitativním a společenským rozměrem, inspirují občany z celé republiky k vlastnímu angažování se ve společnosti pro druhé. A daří se to. Každoročně hlásí velehradská sbírka statisíce vybraných finančních prostředků, které putují na konta potřebných. V roce 2013 se stane Velehrad dějištěm vyvrcholení oslav cyrilometodějského jubilea. Dny lidí dobré vůle tak upozorní nejen na hodnoty židokřesťanské kultury, vznik vzdělanosti a státnosti, ale také na plody působení svatých Cyrila a Metoděje v našem geografickém prostoru.
„Setkání kultur“
Termín: 24. - 26. 5. 2013
Místo konání: Mikulčice
Rozsáhlý program nabídne bohoslužbu pravoslavné církve za účasti ostatních církví, večerní program pro širokou veřejnost, prezentaci tradic a lidového umění Jihomoravského kraje, dětské workshopy týkající se Cyrila a Metoděje, tematické výstavy, prohlídky expozic, odborný výklad, tržiště, ukázky z připravovaného filmu a mnoho dalšího. „Setkání kultur“ odvysílá v přímém přenose Česká televize.
FILM
První české dokudrama ve stylu BBC: „Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů“
Žánr: naučně dobrodružný
Režie: Petr Nikolaev
Premiéra: podzim 2013
Hraná dokumentární série si klade nemalý cíl - zmapovat život a dílo soluňských bratrů. Unikátnost a význam tohoto projektu nespočívá jen v samotném zpracování, které je co do rozsahu a formátu v ČR zcela ojedinělé, ale především ve spolupráci mezi katolickou a pravoslavnou církví, která je z hlediska historického a ekumenického zcela zásadní a v dřívějších dobách jen těžko představitelná.
S přátelským pozdravem
Vavríková Kristina
mediální skupina – široké komise k přípravě cyrilometodějského jubilea Velehrad 2013
T: +420 724 02 99 02
E: tisk@velehrad.eu
|