Zahradníkův rok - PROSINEC
Činnosti, které provádíme na zahradě v prosinci:
CHRÁNÍME DŘEVINY PŘED HLODAVCI:
V materiálu, který používáme jako nastýlku k zimní ochraně dřevin, se často zalíbí hlodavcům - myším či hrabošům. Pod nastýlkou si v zemi budují chodbičky. Proto před zazimováním zahrady zkontrolujeme, zda se v blízkosti dřevin neusídlili hlodavci. Prevencí výskytu hlodavců je pravidelné kypření povrchu půdy okolo dřevin. V místech, kde už jsou vybudované chodbičky, nastražíme pasti.
NAHRNUTÍ SNĚHU NA ZÁHONY:
V oblastech s dostatečnou sněhovou nadílkou přihrnujeme sníh na záhony s jahodníkem, ke keřům bobulovin a ke stromům. Zejména broskvoním prospívá, když jim přihrnutím sněhu ke kmeni chráníme kořeny před zmrznutím. Sníh z teras a cest by se neměl kupit na trávník. Pozvolna tající vysoká vrstva sněhu dusí traviny. Na místech dlouho ležící sněhové kupy bývá trávník značně poškozen.
LIKVIDACE NEMOCNÝCH DŘEVIN:
Pokud počasí dovolí, likvidujeme na zahradě chorobami a škůdci napadené stromy a keře. Výhodou zimních měsíců je díky nízkým teplotám zamezený přenos chorob či škůdců na další dřeviny. V bezmrazém počasí vykopeme také pařezy s kořeny. V první řadě odstraníme dřeviny napadené virovými chorobami a celé rostliny následně spálíme. Některé virózy postihují dřeviny jen v menší míře, zde stačí odstranit napadenou část rostliny, a v následujícím roce zamezit napadení dřeviny mšicemi.
OŠETŘUJEME RÁNY U DŘEVINY:
Zatímco jehličnany svá poranění ošetří výronem vlastní pryskyřice, listnaté dřeviny jsou proti poranění vcelku bezbranné. Aby otevřenou ránou v kůře nevstoupily do těla dřeviny škodlivé viry, bakterie či houby, je nutné ránu ošetřit. Roztřepené okraje ran hladce seřízneme ostrým nožem a celé rány i přes okraje pečlivě natřeme prostředkem, který pomůže při hojení, například štěpařský vosk, balzám na rány nebo fermežová barva, a vytvoří ochranou nepropustnou vrstvu.
OŠETŘENÍ DŘEVIN POŠKOZENÝCH MRAZEM:
Jestliže opakovaně po několik let za sebou útočí na stromy silný mráz, může dojít k poškození kmene. Vznikají mrazové trhliny a mrazové desky. V takovém případě je nutné obalit kmen před příchodem mrazů jutou. Jutový pás není třeba na jaře odstraňovat, juta zvětrá. Růstem se roztrhá, spadne a zetlí. Poškozená místa se musí v každém případě ošetřit. Mrtvou tkáň odstraníme a do hladka očištěnou ránu ošetříme stromovým balzámem či barvou. Promeškané ošetření rány a její obnažené pletivo napadají houbová onemocnění a jiné choroby, které strom oslabují.
KONTROLA USKLADNĚNÝCH PLODIN:
Pečlivě a pravidelně kontrolujeme uskladněné ovoce a cibule a hlízy okrasných rostlin. Péči o okrasné cibuloviny a hlízy nám usnadní moření, které provádíme před uskladněním. Průběžně odstraňujeme plody napadené chorobami. Důležité je zejména pravidelné větrání ve skladu. Na podzim větráme v noci, v zimě v poledne. Na nadměrnou vlhkost při skladování upozorní narůstající strupovité skvrny na plodech, které vznikají nejen v rámci vývoje na stromě, ale také při skladování.
LZE POKRAČOVAT I VE VÝSADBĚ DŘEVIN:
Ovocné stromy a keře bobulovin múžeme vysazovat, dokud není púda zmrzlá. I pozdní podzimní výsadba je u jabloní, hrušní, slíva třešní příznivější, než jarní výsadba v dubnu či květnu.
PŘÍPRAVA NA PŘEROUBOVÁNÍ:
Jestliže nás nějaká odrůda neuspokojuje, můžeme příslušný strom v příštím roce přeroubovat. To má však smysl jen tehdy, je-li strom zdravý a nepříliš starý. Roubovací hlavy větví nemají být silnější než ruka. Strom připravíme na přeroubování tak, že korunu prosvětlíme a větve k přeroubování sesadíme ve střechovitém úhlu. V dolní části koruny musíme ponechat několik nezkrácených větví.
VÝBĚR ROUBŮ:
K přípravě roubů jsou vhodné jen dobře vyzrálé jednoleté výhony, které jsou silné asi jako tužka. Řežeme je ze stromu požadované odrůdy právě o Vánocích (klidový stav!) a založíme je do země na severní straně domu nebo do sklepa. Tam je necháme až do jara příštího roku, kdy teprve začneme s roubováním.
Obrázky 1
Soubory 0
Odkazy 0
O článku 4
- Vyvěšeno dne:
- Sňato dne:
- Vložil: Ing. Mgr. Miroslav Patočka
- Poslední změna: 2008-10-19 21:06:48