Obec Senorady

Zahradníkův rok - ČERVEN

Práce, které provádíme v červnu:

V červnu dozrává první ovoce. Zejména po teplém jaru můžeme již v červnu sklízet třešně, jahody, maliny nebo rybízy.

Z ostatních stromů opadává na přelomu jara a léta velké množství nedozrálých plodů, které bychom neměli na zemi nechávat, aby se nám v zahradě nešířili škůdci a choroby.

Také v tomto měsíci bychom měli upravovat tvar koruny a zahuštění nových letorostů. Bujně rostoucí stromy sestříháme, abychom zpomalili jejich růst.

- Stromy s bohatou násadou plodů přihnojujeme.

- Okopáváme ovocné stromy, aby pod nimi nerostl plevel.

- Stále ještě můžeme vyvazovat výhony a vřetena do vodorovné polohy.

- Révu vinnou přihnojujeme a vylamujeme její neplodné letorosty.

- Kontrolujeme ovocné dřeviny, jestli nejsou napadeny plísňovými chorobami nebo škůdci. Je-li to potřeba, zopakujeme ochranný postřik proti škůdcům a chorobám.

Velkou péči je třeba věnovat ovocným stromům. Dozrávají třešně a višně, které můžeme sklízet, ale ostatní stromy zatím produkují jen malé plody. Pokud je třeba, zopakujeme u nich postřik proti škůdcům a chorobám. Například jabloně je třeba ošetřit již na začátku měsíce, a to proti obaleči jablečnému. Stromy můžeme také přihnojit ledkovým anebo amonným hnojivem a nesmíme je zapomenout také okopat. Chceme-li kvalitnější ovoce, doporučuje se u jabloní a hrušní ručně probrat plody, a to tak, aby mezi nimi vznikl odstup 8 až 12 cm, podle typu odrůdy. Probírka se může provést i u meruněk a broskvoní, ale tam je třeba myslet na přirozený odpad plodů. Ovocné stromy je třeba sledovat – pokud se na meruňkách vyskytne hnědnutí listů, tak strom v případě deštivého počasí dvakrát ošetříme (např. Novozirem) v intervalech sedmi až deseti dnů. U ostružiníku zkrátíme letorosty na dva až tři listy.

ZELENINOVÁ ZAHRADA:

V červnu sklízíme saláty, mrkve, ředkve, vodnici, loňský pór, kadeřávek a rané zelí. Můžeme již také sklízet brambory a rajčata ve sklenících.

Zálivkou s přidanými hnojivy kropíme pozdní košťáloviny a plodovou zeleninu. Zálivku neprovádíme na listy, ale ke kořenům. Vodu nestříkáme, protože bychom tím navíc přispěli k pukání plodů a vzniku houbových onemocnění.

DALŠÍ PRÁCE NA ZAHRADĚ:

V měsíci červnu jsou na celé řadě zahrad velkým problémem slimáci a hlemýždi. Taková zahrádka je pro ně doslova ráj na zemi – nikoli ovšem pro jejich majitele. Slimáci totiž dokáží zcela zničit mladé rostliny, ale dokáží pořádně okousat i jahody či již vzrostlé saláty. Dobrou zprávou je, že se proti jejich nájezdům dá bránit, a to přípravkem Ferramol. Pokud jej aplikujeme na vlhkou půdu, slimáci si pochutnají na něm, nasytí se, zalezou a již se neobjeví. Granule navíc nejsou jedovaté a nevadí ani domácích zvířatům.

- Plody rajčat pěstujeme maximálně na dvou výhonech u každé rostliny. Další výhony vyrůstající z paždí listů odstraňujeme.

- Rebarboře a libečku odstraňujeme květní výhony, aby se rostliny nevysilovali tvorbou semen.

- Nepřeje-li nám počasí, chráníme teplomilné rostliny proti chladnému počasí fóliovými kryty.

- Provádíme ochranné postřiky proti plísním, mšicím a housenkám.

Kategorie Úvod

Obrázky 1

Soubory 0

Odkazy 0

O článku 4

  • Vyvěšeno dne:
  • Sňato dne:
  • Vložil: Ing. Mgr. Miroslav Patočka
  • Poslední změna: 2009-01-11 20:39:03