Zahradníkův rok - ÚNOR
Práce, které provádíme v únoru:
V únoru můžeme prořezat dřeviny, které potřebují nutně zmladit.
Řez ostatních jádrovin bychom měli nechat až na květen, peckoviny bychom pak neměli řezat vůbec.
Prořezat bychom měli naopak bobuloviny, které tím zmladíme a zároveň tak napomůžeme kvalitní sklizeni. Stříháme výhony starší čtyř let, které poznáme podle toho, že mají načernalou barvu.
Kmeny stromů bychom měli chránit zastiňovacími deskami nebo postřikem proti přehřátí sluncem. Broskvoně bychom měli ošetřit přípravkem proti kadeřavosti.
- Cibule rostlin, které rychlíme pro domácí okrasu (begonie, narcisky, hyacinty…) každý den kontrolujeme (zálivku, přihnojování...), abychom nezmeškali počátek kvetení. Nemocné části u nich odstraňujeme. Při mírném poškození je můžeme ošetřit fungicidem.
- Provádíme odběr řízků z přezimovaných balkonových rostlin, např. převislých pelargonií, též ze spodní části velkokvětých chryzantém a případně můžeme přesadit řízky fuchsií.
- Chceme-li se věnovat dosnám, je nejvyšší čas, abychom vsadili do substrátu hlízy a nechali je narašit.
- Rovněž již můžeme zasít rychle rostoucí trvalky jako jsou zvonky a máky, aby nám vykvetly ještě tento rok a též i záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení, např. hledíky, aksamitníky, lobelku, šalvěj, netýkavku, vilec.
- V této době již můžeme vysévat hořce. Osetou misku vyneseme na zahradu a necháme zapadnout sněhem.
- Měli bychom začít věnovat zvýšenou péči i pokojovým rostlinám. V interiérech i v teplejších oblastech venku mohou být již nyní vážným problémem škůdci. Zejména se jedná o mšice. Pozvolna bychom měli také začít dle intenzity přibývajícího světla s hnojením pokojových rostlin. Nastává též vhodný čas na jejich přesazování.
- Na záhony nyní rozmístíme skleněné nebo fóliové kryty a poklopy, aby se do března stačila prohřát půda pro setí ranné zeleniny, letniček aj.
- Připravujeme si komposty a další organické substráty.
- Jsou-li pěkné dny, kdy není půda příliš rozmoklá, můžeme pokračovat v hlubokém rytí a doplňování organických hnojiv.
- Kmeny vyšších tvarů stromů chráníme před mrazovými deskami, které jsou způsobeny prudkými teplotními rozdíly při vyjasnění mezi dnem a nocí.
- Provádíme zimní průklest starších ovocných stromů, např. hrušní a jabloní nebo je připravujeme zmlazovacím řezem k přeroubování v pozdějším období. Obecně však platí, že řez dřevin neprovádíme za silných mrazů. (Platí i pro měsíc leden, případně březen.)
- Pokud jsme měli v předchozích letech potíže se škůdci a chorobami typu strupovitost, padlí, mšice, ploštice a obaleči, musíme v tomto období neprodleně začít provádět postřik ovocných stromů. (Platí ještě pro měsíc březen.)
- Chceme-li si založit nový trávník, je potřeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda.
- Můžeme začít s hnojením rostlin.
- Sklizeň jahod můžeme urychlit tím, že rostlinky přikryjeme fólií, kterou ale nesmíme úplně uzavřít, aby mohly být jahodníky opilovány včelami. Rostliny nám díky fólii vykvetou již v dubnu a plodit začnou počátkem června.
- Okopeme zem kolem révy vinné.
- Vyhloubíme jámy, abychom do nich na jaře mohli zasadit ovocné dřeviny.
- Meruňky, třešně a višně můžeme začít roubovat koncem měsíce.
- Po sněhové pokrývce můžeme rozhodit komplexní hnojivo nebo kompost, protože s vodou z tajícího sněhu jejich živiny proniknou do půdy.
- Shrabeme a zkompostujeme poslední zbytky zahradního listí.
- Kontrolujeme stav uloženého ovoce. Zkažené či kazící se odstraníme.
Obrázky 1
Soubory 0
Odkazy 0
O článku 4
- Vyvěšeno dne:
- Sňato dne:
- Vložil: Ing. Mgr. Miroslav Patočka
- Poslední změna: 2009-01-11 21:39:47