Zrcadlo: Geokešing v Senoradech
Regionální noviny "Zrcadlo" uvedly 17. dubna 2009 článek o geocachingu v Senoradech. Jsme první obcí, která se rozhodla podpořit tuto zajímavou hru a vytvořit vlastní geocachingovou schránku. Článek v novinách popisuje naše aktivity v této oblasti a obecné informace o geocachingu:
ZRCADLO: Se zajímavým nápadem pro letošní turistickou sezónu, jak přilákat turisty do obce, přišli v obci Senorady. Založili zde vůbec první obecní schránku hry geocaching /džiokešin, česky geokešink/, což je hra na pomezí sportu a turistiky.
Ta spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skrytého objektu zvaného cache /keš/, o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice. Při hledání se používají běžné turistické přijímače GPS.
Nápad se zrodil při aplikaci obecního elektronického muzea e-Muzea na webových stránkách http://muzeum.senorady.cz. Tato aplikace vzbudila mezi čtenáři stránek velký zájem. Senoradští se proto rozhodli, že čtenáře webu pozvou k výletu na historická místa popisovaná v muzeu. A protože se právě provádí mapování a vytváření turistických okruhů v okolí obce pomocí GPS, byl geocaching dalším logickým krokem.
„K realizaci stačilo zakoupit schránku pro geocaching a vybavit ji povinným obsahem. Navíc jsme do schránky vložili obecní odznaky, pohlednice a informace o historii místa. Zpětná vazba a návštěvnost nás celkem překvapila. Schránka byla založena v únoru, takže v období, kdy bylo špatné počasí a na výlety se běžně nechodí. Přesto 50 minut po zveřejnění schránky na oficiálním serveru byly zaznamenány první dva nálezy. Vzkazy od geocacherů zveřejňujeme na stránkách obce a k dispozici jsou i na oficiálním serveru geocaching.com.
Velká část přiznává, že dané místo dobře zná, ale o samotné historii místa doposud neměla ponětí. Takže výsledky nás těší, protože tím naplňujeme jak myšlenku muzea, tak i myšlenku GPS tras a podporu turistiky v okolí obce,“ vysvětlil Miroslav Patočka, iniciátor projektu.
„Moc zajímavý nápad a zajímavé místo. Myslím, že o tuto kešku se bude díky jejímu vlastníkovi moc dobře starat,“ sdělila geocacherka KlapJa. „Nedavno jsme lovili kešky poblíž, ale o původu těchto kopečků jsme neměli ani potuchy. Je to zajímavý způsob, jak propagovat vesnici. Držím pěsti, ať nadšení vydrží. Diky za keš,“ sděloval další nadšený turista podepsaný jako Corotop.
Zaujala vás hra? Co pro to musíte udělat? Prvním krokem by měla být registrace na serveru geocaching.com, kde naleznete GPS souřadnice ke všem geocachingovým schránkám na celém světě. Dále jsou zde nápovědy, rady a pravidla.
„K hledání schránek GPS navigaci nutně nepotřebujete. Stačí si vytisknout mapku a orientovat se podle mapy. Pak jste ale omezeni měřítkem mapy a hledání může být obtížnější. Naproti tomu GPS navigace vás dovede až do okruhu cca 1-5 metrů od schránky. Přesnost závisí na použité navigaci, ale i na terénu či počasí. Hustý les může bránit signálu a odchylka pak může činit třeba i 5-10 metrů. Například u schránky obce Senorady kvůli okolnímu terénu dochází k odchylkám v řádech metrů,“ dále informoval Miroslav Patočka.
GPS navigace se zpravidla dělí na turistické a automobilové. Další dělení je na mapové a nemapové. Turistické bývají dražší, protože jsou menší a mají lepší akumulátory. Automobilové zase bývají výhradně mapové, ale instalované mapy jsou určené převážně pro silnice a již méně pro terén v přírodě. Ceny se pohybují od přibližně 3 tisíc do 20 tisíc korun u automobilových, cena turistické mapové navigace pak začíná někde na hranici 5 tisíc korun. Pro využití GPS tras a výletů, které mapujeme v okolí obce Senorady, je zapotřebí navigace mapové, protože se nejedná pouze o hledání jednoho cílového bodu, ale navigace vás provází a naviguje po celou délku trasy.
V každé schránce by měly být obecné pokyny jak pro geocachery tak i pro náhodné nálezce. Pokud se jedná o základní typ schránky, pak v ní najdete logbook, což je zápisník, do kterého zapíšete svůj nález - čas, jméno, vzkaz, apod. Informaci o nalezení schránky musíte zadat po návratu domů také na server geocaching.com. Teprve tímto zápisem se vám počítá nález schránky.
Majitelé schránek musí své schránky pravidelně kontrolovat. Pokud při kontrole zjistí, že v logbooku není váš záznam, pak mohou zápis ze serveru smazat a vy přijdete o nález. Vedle logbooku by ve schránce měla být tužka, ale raději si berte i svoji vlastní, a pak drobné dárky, které si geocacheři vyměňují. Nejoblíbenější jsou tzv. geocoins, což jsou dřevěné mince, které si můžete nechat vyrobit a zaregistrovat a pak je vyměňovat přes schránky s ostatními a vytvářet si tak svoji sbírku.
V okolí svého bydliště můžete také zakládat vlastní schránky, které však musejí odpovídat daným pravidlům hry. Vedle popisovaného základního typu schránky existují ještě další druhy, kde je k nalezení potřeba vyluštit šifru, nebo schránky, kde nález jedné je podmíněn nálezem jiné. Více informací o zakládání schránek, o mincích a o typech schránek je možné najít na českém serveru geocaching.cz, nebo na Wikipedii. Geocaching je poutavá a zajímavá hra pro dospělé i děti, která přináší nový náboj pro turistiku. Zejména u dětí, kterým v dnešní počítačové době chození v přírodě připadá nudné, může hledání pokladů probudit nový zájem o přírodu. A pro ty, co by se chtěli pustit do hry geocaching, uvádíme souřadnice schránky obce Senorady, které jsou N 49°07.567 E 016°14.371. Kód schránky je GC1MW5A. A pokud poklad naleznete, řiďte se uvedenými pokyny.
Obrázky 0
Soubory 0
Odkazy 3
O článku 4
- Vyvěšeno dne:
- Sňato dne:
- Vložil: Ing. Mgr. Miroslav Patočka
- Poslední změna: 2009-05-06 21:32:13