×
m.senorady.cz Mobilní verze stránek - Přepnout na stránky určené pro mobilní zařízení? Pokračujte na m.senorady.cz ...

FACEBOOK SENORADY: Obec Senorady má své stránky na aktuálně nejpopulárnější sociální síti Facebook. Naleznete zde nejrychleji aktuální informace z obce, celá fotoalba z akcí v obci, pozvánky na obecní události, ankety, videa a příspěvky ostatních uživatelů.
YOUTUBE SENORADY: Videa z obce Senorady naleznete na našem streamu služby YouTube. Tato videa jsou také dostupná z článků na obecních stránkách. Nejaktuálnější videa budete mít po přihlášení se k odběru našeho streamu ObecSenorady na YouTube.
TWITTER SENORADY: Hlášení místního rozhlasu, krátké zprávy, upoutávky a postřehy z dění v obci Senorady naleznete na mikroblogu Twitter. Připojte se k nám a sledujte naše tweety na @Senorady.
GOOGLE+ SENORADY: Pokud dáváte přednost sociální síti Google+, máme pro vás i zde stránku obce Senorady. Oproti účtu na Facebooku se obsah více orientuje na obrazové a video informace.
GEOCACHING SENORADY: Obec Senorady vytvořila první obecní schránku turisticko sportovní hry Geocaching v ČR. Pokud se chcete do této zajímavé aktivity zapojit, nalezení kešky Tvrz Senorady je tím správným krokem :)
FLICKR SENORADY: Na kvalitní fotografie z okolí obce ve vysokém rolišení je zaměřen Flickr Senorady. Vytvořte si svůj účet Flickr, nahrávejte fotografie a ty nejlepší publikujte ve společné skupině "Galerie Senorady".

Seno+

Obec Senorady
Obecní úřad: Povinné informace Úřední deska Životní situace Úřady Formuláře Vyhlášky
Doporučujeme: Územní plán Koronavirus Kanalizace Poplatky Košt 2018 Reportáž ČT1 Facebook Geocaching
Aplikace: ENVIRO e-MUZEUM e-RÁDCE WEBCAM e-Hřiště MMS zprávy SenoTV SENO+ SLABOZRACÍ
obr OBEC
Úřední deska
Zápisy
Úřady
Vyhlášky
Výroč. zprávy
Rozpočet
Formuláře
Poplatky
Územní plán
Kanalizace
Volby
Dotazníky
Zpravodaj
Bezpečnost
Ostatní
obr OKOLÍ
Řeka Oslava
Fotografie
Webcam arch.
Zahrada
3D foto
Enviro info
Geocaching
GPS trasy
Galerie
Sportovní hřiště
obr HISTORIE
Historie
Rodáci
Mapy
Paměti
Pověsti
Z kronik
Arch. fota
Pozvánky
Pohlednice
Listiny
Exponáty
Knihy (MZA)
Genealogie
Výzkum
obr SPOLKY
Myslivci
Hasiči
Rybáři
Sokol
Mládež
Motorkáři
Farnost
obr TRADICE
Plesy
Ostatky
Velikonoce
1.máj
Dětský den
Pouť
Hody
Strašidelný rej
Vinné košty
Mikuláš
obr AKCE
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
obr AKTUÁLNÍ
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
obr HLÁŠENÍ
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
obr KNIHOVNA
Informace
Aktuality
Nové knihy
obr FOTBAL A
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
obr FOTBAL B
2005
2006
2007
2008
2009
obr INZERCE
Firmy
Občané
obr e-RÁDCE
ŽIVOTNÍ SITUACE

PDA verze
Slabozrací
Popis rádce

obr ONLINE

webcam

obr METEO

meteo
0.0 °C

obr SenoTV

webcam

obr REGiONY
Aktuální články z regionálních zdrojů:

IDS
Ivančice
Jižní Mor.
JMK - aktual.
JMK - úřední
JMK - média
Kr.Vysočina
Vysočina
Kladeruby
Brno
Třebíč
Diecéze
Samospráva

obr CÍRKEV
Katolická farnost Mohelno

Liturgie:
Dnešní
Nedělní
Svátek

Biskupství

obr RSS kanál
Nové články pro vaše RSS čtečky:
RSS 2.0
obr OSTATNÍ
Czech POINT Valid RSS Soutěžíme o Zlatý erb ids jmk mesta-obce epusa portal.gov.cz spov.org spov.org kladeruby e-muzeum senorady

Výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje

Zpět..

Vážení čtenáři, milí přátelé,

vítáme vás v prosincovém vydání cyrilometodějského zpravodaje, který vychází u příležitosti 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na řádcích níže se dočtete o nadcházejících cyrilometodějských událostech a zajímavostech.

Veškeré informace neustále aktualizujeme a doplňujeme na www.velehrad.eu.


Dovolujeme si vám také popřát požehnané Vánoce a vše dobré do Nového roku.


Velké cyrilometodějské jubileum aneb Připomeňme si, co nás v roce 2013 čeká:


Je tomu 1150 let, kdy na naše území dorazili ze Soluně dva bratři. Cyril a Metoděj se zapsali do dějin, a proto je rok 2013 rokem velkých oslav. Již od května 2012 probíhají při této příležitosti nejrůznější výstavy, konference, přednášky, semináře, bohoslužby, vzdělávací i zábavné programy pro děti a mládež, soutěže atd. Ale nejen to, vznikají také odkazy budoucím generacím v podobě filmu, dokumentu, knižních publikací či ilustrací. V listopadu 2011 dokonce vyhlásila 36. Generální konference UNESCO cyrilometodějské jubileum za světové výročí.AKTUALITY


Výstava „Diktatura vs naděje“

V pondělí 26. listopadu 2012 se v prostorách Papežské univerzity Svatého Kříže v Římě uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy "Diktatura vs naděje", která mapuje perzekuci římskokatolické církve komunistickým režimem v Československu. Autoři výstavy se snaží na čtyřiadvaceti panelech postihnout metody používané k likvidaci duchovního života české a slovenské společnosti a snahu církve důstojně čelit nátlakům ze strany představitelů režimu. Vernisáž byla spojená se stejnojmenným odborným kolokviem. Veřejnosti bude výstava zpřístupněna až do 31. ledna 2013.

ČESKÁ TELEVIZE uvede dokument o Cyrilu a Metoději
Druhý kanál veřejnoprávní České televize uvede v prvním pololetí roku 2013 filmový dokument, který představí život, dílo a odkaz sv. Cyrila a Metoděje. V dokumentu jsou uvedena základní fakta obou věrozvěstů, hlavní smysl a způsob jejich misie mezi Slovany. Připomenut je odkaz, vliv a šíření cyrilometodějské tradice po jejich smrti. V roce 1980 byli sv. Cyril a Metoděj prohlášeni Janem Pavel II. spolupatrony Evropy, čímž se postavili po bok patrona Evropy - sv. Benedikta.

Cyrilometodějský Velehrad v literatuře
U příležitosti cyrilometodějského výročí vydává Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně výběrovou bibliografii na téma Cyrilometodějský Velehrad v literatuře. Bibliografie poskytuje přehled základních prací k tématům cyrilometodějské tradice a dějinám Velehradu. Bibliografie je k dispozici na webových stránkách knihovny: www.kfbz.cz/cmv.


Zasedání cyrilometodějské komise

Na samém konci církevního roku, 20. listopadu 2012, se v Praze konalo zasedání komise, která se zabývá přípravou oslav výročí 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Kromě rekapitulace akcí, které se na příští rok na různých úrovních připravují, zazněla i slova vladyky pravoslavné církve Kryštofa o tom, že církev by se v oslavách měla vrátit do doby, kdy bylo jen jedno křesťanství. Komise rovněž shodně odsoudila novou slovenskou minci, na níž jsou soluňští bratři kvůli "zachování náboženské neutrality" vyobrazeni bez svatozáře.


SOUTĚŽE

Literární a historická soutěž „Cestou dvou bratří“

Literární a historická soutěž je určena starším žákům základních škol, dále gymnázií a středních škol. Žáci a studenti se při psaní příběhu mohou inspirovat nabízenými tématy a zvolit libovolný žánr. Soutěž pořádají Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Národní institut dětí a mládeže MŠMT, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a školské zařízení pro zájmové vzdělávání ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí. Soutěž probíhá od září 2012 do konce února 2013.

Literární soutěž "Skrytá paměť Moravy"
U příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného Československa vyhlásila Rada Jihomoravského kraje již posedmé literární soutěž pro mládež „Skrytá paměť Moravy“. Soutěž si klade za cíl podpořit regionální cítění a uvědomění mladé generace a rozvíjet její slovesnou tvořivost. Letošní téma zní „Pošli to dál!“. Rok 2013 se ponese v duchu oslav výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tito slavní bratři inspirovali také letošní soutěžní námět. Prozaické texty na téma „Pošli to dál!“ mohou být zpracovány jako skutečný či smyšlený příběh osobností moravských a českých dějin, které zásadně a pozitivně ovlivnily své současníky i budoucí generace, i jako příběh těch, kteří jejich poselství přijali, a to jim ovlivnilo život.


VÝSTAVY

Právě probíhající velehradské výstavy

Až do konce roku 2012 probíhají v prostorách Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje dvě vzájemně se doplňující výstavy. První z nich s názvem Slovanský unionismus představuje veřejnosti unionistické snahy v Evropě v 19. století a v 1. polovině 20. století. Velehrad tady vystupuje jako jedno z důležitých center těchto snah. Autorkou výstavy je Anežka Kindlerová ze Slovanské knihovny v Praze.

Druhá výstava Velehrad poutníků, připravená Petrem Hudcem, pohlíží na Velehrad jako na poutní místo. Dokumentuje vznik a proměny velehradské poutní tradice v dějinách. Obě výstavy čerpají z bohatého obrazového materiálu uchovávaného ve velehradském archivu.

„863. Cyril a Metoděj na Velké Moravě. 1150. výročí příchodu věrozvěstů“


K hlavním událostem oslav příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu patří odborné konference a dvě tematické výstavy. Uskuteční se v průběhu roku 2013. První z výstav začne v březnu 2013 v Paláci šlechtičen Moravského zemského muzea v Brně a bude složena z několika dílčích „podvýstav“: Sv. Cyril a Metoděj - doba, život, dílo (Moravské zemské muzeum, Brno), Cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře (Moravské zemské muzeum, Brno), Cyrilometodějské mise (Velehrad, Modrá), 863. Cyril a Metoděj - historie a umělecká reflexe (Anežský klášter, Praha), Z Velké Moravy do nepaměti (Moravské zemské muzeum, Brno) a Ohlas cyrilometodějské tradice v lidové kultuře (Moravské zemské muzeum, Brno).

"Mezi Východem a Západem. Svatí Cyril a Metoděj v historii, kultuře a výtvarném umění českých zemí"
Druhá výstava má premiéru v dubnu 2013 v Olomouci a potrvá až do srpna téhož roku. Na reprízu se pak mohou těšit i obyvatelé Zlína (leden 2014 až březen 2014). A co bude na výstavě k vidění? Začneme už v počátcích cyrilometodějské misie a skončíme v roce 1990, kdy navštívil Velehrad papež Jan Pavel II. Pozornost je vedle historických, církevních a kulturních souvislostí zaměřena na umělecké objekty a další historický a dokumentační materiál.


„Cyrilometodějský Velehrad“

Od dubna do prosince 2013 bude Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje hostit výstavu, která svým návštěvníkům představí dějinné milníky spjaté s Velehradem a Cyrilem a Metodějem. K vidění budou především starší dokumenty jako rytiny, veduty, fotografie doplněné o texty a v omezené míře také sbírkové předměty. Vše v přehledné a atraktivní formě také pro studenty škol.


„Kotva a pramen“

Termín: 6. 6. – 1. 9. 2013

Místo konání: Brno (krypta katedrály na Petrově)

Obsah: cyrilometodějské tradice a moravské kostely zasvěcené sv. Klimentovi

Připomeňme si místa a stavby, které jsou už od pradávna spojovány s působením věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Právě ostatky sv. Klimenta bratři kdysi nalezli a z Krymu je přenesli až do Říma. Předpokládá se, že jejich dlouhá cesta vedla i přes území dnešní Moravy.


KONFERENCE

V květnu a červnu 2013 proběhnou dvě hlavní konference, jejichž cílem bude přiblížit život sv. Cyrila a Metoděje a jejich přínos pro dnešní společnost. Součástí konferencí budou také přednášky pro veřejnost a vydání dvou sborníků, českého a dvojjazyčného. Každá z konferencí se zaměří na dvě období:


1) „Cyrilometodějská misie a Evropa - 1150 let od příchodu soluňských bratří na Velkou Moravu“

Termín: 13. - 17. 5. 2013

Místo konání: Velehrad; Mikulčice

Společně s přednášejícím se ocitáme v období mezi 9. a 18. stoletím, abychom si objasnili cyrilometodějské misie a tradice, a to nejen státní, ale i ty duchovní.


2) „Cyrilometodějská tradice v dějinách: Období rozkvětu i snah umlčení“

Termín: 3. - 9. 6. 2013

Místo konání: Praha, Velehrad


Červnová konference plynule naváže na tu květnovou. Tentokrát se přeneseme do nedávných dob 19. a 20. století a nastíníme možnosti oživení cyrilometodějského kultu a jeho vlivu na utváření středoevropského rámce.


Další konferencí pak bude:

"Cyrilometodějské dědictví"
Dne 24. 5. 2013 proběhne v Brně mezinárodní konference, kterou pořádá Pravoslavná církev ve spolupráci s Jihomoravským krajem a Masarykovou univerzitou.


KULTURNÍ AKCE A KONCERTY

„Noc s věrozvěsty“

Slavnostní komponovaný večer s multimediální projekcí a koncertem cimbálové muziky Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou je ušitý na míru cyrilometodějským oslavám. Odehraje se 14. června 2013 ve starobylé archeologické lokalitě v Uherském Hradišti - Sadech.


„Dny lidí dobré vůle“

Termín: 4. - 5. 7. 2013

V předvečer státního svátku sv. Cyrila a Metoděje ožívá obec Velehrad velkými oslavami. Dny lidí dobré vůle, projekt se státotvorným, historickým, charitativním a společenským rozměrem, inspirují občany z celé republiky k vlastnímu angažování se ve společnosti pro druhé. A daří se to. Každoročně hlásí velehradská sbírka statisíce vybraných finančních prostředků, které putují na konta potřebných. V roce 2013 se stane Velehrad dějištěm vyvrcholení oslav cyrilometodějského jubilea. Dny lidí dobré vůle tak upozorní nejen na hodnoty židokřesťanské kultury, vznik vzdělanosti a státnosti, ale také na plody působení svatých Cyrila a Metoděje v našem geografickém prostoru.


„Setkání kultur“

Termín: 24. - 26. 5. 2013

Místo konání: Mikulčice


Rozsáhlý program nabídne bohoslužbu pravoslavné církve za účasti ostatních církví, večerní program pro širokou veřejnost, prezentaci tradic a lidového umění Jihomoravského kraje, dětské workshopy týkající se Cyrila a Metoděje, tematické výstavy, prohlídky expozic, odborný výklad, tržiště, ukázky z připravovaného filmu a mnoho dalšího. „Setkání kultur“ odvysílá v přímém přenose Česká televize.


FILM

První české dokudrama ve stylu BBC: „Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů“

Žánr: naučně dobrodružný

Režie: Petr Nikolaev

Premiéra: podzim 2013


Hraná dokumentární série si klade nemalý cíl - zmapovat život a dílo soluňských bratrů. Unikátnost a význam tohoto projektu nespočívá jen v samotném zpracování, které je co do rozsahu a formátu v ČR zcela ojedinělé, ale především ve spolupráci mezi katolickou a pravoslavnou církví, která je z hlediska historického a ekumenického zcela zásadní a v dřívějších dobách jen těžko představitelná.

S přátelským pozdravemVavríková Kristina
mediální skupina – široké komise k přípravě cyrilometodějského jubilea Velehrad 2013
T: +420 724 02 99 02
E: tisk@velehrad.eu

 

obr Další informace na stránkách Velehradu


Vyvěšeno dne:
Sňato dne:

Vložil: Ing. Mgr. Miroslav Patočka
Poslední změna: 2012-12-27 11:58:55


Pro uživatele Google+:

Pro uživatele Facebooku:

Obec Senorady

Senorady 120
67575 Mohelno

IČ: 00378593
Číslo účtu: 14720711/0100
Datová schránka: vg2bzei

Telefon: 568 642 033
Email: obec@senorady.cz
Podatelna: podatelna@senorady.cz
Starosta: starosta@senorady.cz

Úřední hodiny: středa 9-13hod
každý 3. pátek v měsíci 18-20hod

Starosta: Dana Prušková, DiS. (neuvolněná)
Telefon: 601 601 291 (po domluvě)

GPS: 49°7'26.91"N, 16°14'41.12"E
okres Brno-venkov, Jihomoravský kraj
Czech Republic, European Union

Podpůrné programy:

Zde jsou zdarma ke stažení čtečky formátů, ve kterých jsou publikovány dokumenty na stránkách, a podpůrné programy, které jsou potřeba ke spouštění aplikací na internetu:

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr

 

obr VYHLEDÁVÁNÍ
obr ZOBRAZENÍ
Verze pro slabozraké
Mapa stránek
Přístupnost webu
Stručné info o obci obr
Information in English obr
Auskunft auf Deutsch obr
Informations en français obr
информации obr
WAP (info)
SENO+
e-ROZHLAS
Rezervace hřiště
RSS kanál
obr ANKETA
Jaká maska na ostatkové zábavě 2019 se vám líbila nejvíce?

1. Rakeťák Kim a další prezidenti.
Počet hlasů: 125
2. Hasiči.
Počet hlasů: 122
3. Černokněžník.
Počet hlasů: 85
4. Králíci z klobouku.
Počet hlasů: 79
5. Vězeňská služba.
Počet hlasů: 85
6. Upírky a čert.
Počet hlasů: 112
7. Komtesa a včelka.
Počet hlasů: 80
8. Jeptišky.
Počet hlasů: 93
9. Prasátko a vlk.
Počet hlasů: 133
Graf ankety

obr ENVIRO
Environmentální informační systém obce Senorady. Počasí, odpady, GPS orientace, zahrada, webové kamery, hlášení skládek, zprávy emailem, ekologická hra apod..

ENVIRO

obr e-MUZEUM
Elektronické muzeum obce Senorady naleznete na adrese:

e-MUZEUM

obr PANORAMA
Virtuální panoramatické snímky z obce Senorady a z blízkého okolí:

Virtuální panoramata

obr MMS
Nyní máte možnost zasílat své MMS zprávy z mobilu přímo na webové stránky:

MMS zprávy

obr VÝBĚR Z ČLÁNKŮ
Hody 2013 - video
obr Videa ze senoradských krojovaných svatováclavských hodů 2013...
obr KNIHOVNA DOPORUČUJE
Knižní novinka: Človíčkova dobrodružství, Zdenka Teisingerová
obr NOVÁ KNIHA K ZAPŮJČENÍ V KNIHOVNĚ Další televizní pohádkový seriál v knižní podobě nám představí pravěkého človíčka a ukáže nám, co všechno prožil při objevování okolního světa i co se musel naučit..
obr KNIHOVNA ON-LINE
On-line katalog knihovny umožňuje vyhledávat ve fondu knihovny nebo získat informace o vašich výpůjčkách:

ON-LINE katalog

obr STARÉ STRÁNKY
Webové stránky obce z let 2000 až 2006, články, foto, info, mládež..

mladez.senorady.cz

obr ODKAZY
Jihomoravský kraj
Portál veřejné správy ČR
Město Ivančice
Město Brno
Farnost Mohelno
Obec Kladeruby
V.Nezval - Biskoupky
IDS JMK
Portál Evropské unie
Portál justice
Min. pro místní rozvoj ČR
Min. zemědělství ČR
Min. zdravotnictví ČR
Min. školství ČR
Min. práce a soc. věcí ČR
Min. kultury ČR
Min. financí ČR
Min. vnitra ČR
Min. živ. prostředí ČR
obr OCENĚNÍ, TISK, ..
Zlatý erb 2012 - JMK
Zlatý erb 2010 - ČR
Zlatý erb 2010 - JMK
Zlatý erb 2009
Zlatý erb 2008 - ČR
Zlatý erb 2008 - JMK
Zlatý erb 2007
Zlatý erb 2006
Senorady na ČT1 (geocaching)
Senorady na ČT1 (web)
Senorady na ČRo Brno
Turista: e-Muzeum
Zrcadlo: Geocaching Senorady
Senorady v HN (web)
e-Servis: Muzeum Senorady
e-Servis: Facebook Senorady
Moderní obec: e-Muzeum
Vlastivědný věstník moravský
Napsali o erbu 2010
Napsali o erbu 2008
Napsali o erbu 2007
Czech POINT
Online rezervace

©2006-2021 Obec Senorady. Publikační systém a webdesign ©2006-2021 Miroslav Patočka