Od září 2001 byla zřízena instituce soudního exekutora. Stát pověřil soukromé osoby výkonem exekucí a exekučních činnosti s tím spojených. Exekutoři jednají na rozdíl od soudů efektivně, protože je na úspěchu provedené exekuce ekonomický závislý.
Exekutor může sám rozhodnout o způsobu provádění exekuce, vydává exekuční příkazy.
|
Exekutoři a exekutorské úřady v rámci exekuce provádí zejména:
* Výkon exekučních titulů, t.j. rozhodnutí soudů, notářských zápisů se svolením k vykonatelnosti a dalších rozhodnutí o exekuci.
* Sepisuje exekutorské zápisy
* Provádí dražby movitých věcí a nemovitostí
* Úschovy cenných papírů, peněžitých prostředků a věcí
* Poskytuje právní pomoc oprávněnému nebo povinnému
Exekutor poskytuje právní pomoc jak před, tak i po nařízení exekuce, poskytuje veškerý právní servis, spojený s exekucí a vymáháním pohledávek. Využít služeb exekutora můžete nejen při samotné exekuci, ale i jako prevenci před zdlouhavém soudním řízení.
Exekutor má od zákona rozsáhlé pravomoce. Orgány statní správy, pojišťovny a další instituce jsou povinny spolupracovat. Exekutor tak může zjistit informace týkající se vlastnictví, pojistek, dluhů... Exekutor má také právo s pomocí policie ČR vstoupit do prostor povinného (dokonce i v jeho nepřítomnosti), a pak provést exekuci – tedy rovnou zabavit majetek povinného. Výnos z dražby poslouží jako úhrada nákladů exekuce.
|
Exekutorská komora se sídlem v Brně zřízená zákonem č. 120/2001 Sb. je stavovskou organizací profesní samosprávy sdružující soudní exekutory. Členství v ní je pro všechny exekutory povinné ze zákona. Exekutor se stává jejím členem okamžikem jmenování exekutorem.
|
|
|